Naukowcy ze Stanford zidentyfikowali dziwny sposób, w jaki komórki mózgowe rozprzestrzeniają stan zapalny w kilku chorobach neurodegeneracyjnych. Pozwoliło to na opracowanie terapii, która może temu przeciwdziałać.
Nowe badania sugerują dwa typy ochronnych komórek mózgowy. Pierwszy to mikroglej monitorujący mózg pod kątem potencjalnych problemów i usuwający śmieci pozostawione przez umierające komórki. Drugi to astrocyty, które przewyższają liczbę neuronów mózgu (5 do 1) i usuwają czynniki wzrostu, dostarczają niezbędnych metabolitów oraz określają liczbę i rozmieszczenie połączeń pomiędzy neuronami.
Czytaj też: Przestrzeganie harmonogramu szczepień dla niemowląt jest w pełni bezpieczne
Kawałki neuronów postrzegane są jako obce i są usuwane przez mikroglej. Ale w przypadku braku resztek neuronalnych może wystąpić błędne koło aktywacji i postępujące zapalenie komórek glejowych. Okazuje się, że mitochondria przekazują szkodliwe sygnały z mikrogleju do astrocytów i z astrocytów do neuronów.
Badacze odkryli też, że peptyd P110 może powstrzymywać ten proces. W badaniach udowodnili oni, że długotrwałe leczenie za pomocą pompy podskórnej może obniżać aktywację mikrogleju i astrocytów i tym samym zmniejszać stan zapalny u myszy. Naukowcy chcą rozwinąć swoje badania i kto wie, może opracują skuteczny lek na choroby neurodegeneracyjne?
Czytaj też: Szkockie szkielety były pochowane z dodatkowymi głowami
Źródło: Medicalxpress