WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Szkockie szkielety były pochowane z dodatkowymi głowami

Archeolodzy znaleźli sześć czaszek w grobie, który został odkryty w 1997 roku w jednym ze szkockich kościołów. W środku pochowano dwa kompletne męskie szkielety i cztery dodatkowe czaszki. Ten niezwykły pochówek prawdopodobnie zawierał członków lokalnego klanu. 

Dwa kompletne szkielety w grobie prawdopodobnie należały do kolejnych przywódców klanu, być może zabitych podczas starć z sąsiednią grupą. Sam grób znajdował się wewnątrz ruin kościoła w pobliżu wejścia. Takie umiejscowienie wskazywało na znaczenie ludzi, którzy spoczywali w środku. Sam kościół spłonął pod koniec XIV wieku. Mężczyźni znajdujący się w grobie mogli stracić życie – a w niektórych przypadkach także głowy – podczas konfliktu między klanami Ross i MacKay.

Czytaj też: Ten szkielet sprzed kilkuset lat wciąż miał na sobie buty

W latach 1994-2007 archeolodzy wydobyli w tym miejscu 88 szkieletów należących do mężczyzn, kobiet i dzieci. Jedna grupa ciał datowana była na XIII-XIV wiek, a druga na XV i XVI wiek. W przypadku tytułowych szczątków, wokół nich ułożono cztery czaszki pozbawione dolnych szczęk. Badacze nie wiedzą jednak, czy należały one do rodziny, przyjaciół czy wrogów mężczyzny.

Archeolodzy powiedzieli, że obaj mężczyźni znajdujący się w grobie prawdopodobnie mieli w momencie śmieci od 46 do 59 lat. Rytuały pogrzebowe i ułożenie tych szkieletów wraz z innymi pobliskimi ciałami sugerują, że grób należał do „wybitnej rodziny”.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Na terenie Chorwacji znaleziono szkielety z głowami przypominającymi kosmitów