WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Klimat zmienia się szybciej niż zwierzęta są w stanie się przystosować

Zmiany klimatyczne mogą zagrażać różnym gatunkom zwierzą a ich wymieranie wpływa na ekosystem. Bardzo ważne jest więc ocenianie, w jakie sposób dane zwierzęta reagują na zmiany i czy są w stanie się do nich przystosować.

Aby sprawdzić tę kwestię, międzynarodowy zespół 64 naukowców ocenił przeanalizował ponad 10 tysięcy opublikowanych badań naukowych. Wyniki są dosyć niepokojące: zwierzęta często reagują na zmiany klimatu, ale reakcje są niewystarczające, aby poradzić sobie z szybkim wzrostem temperatury a czasami idą one w złym kierunku.

Czytaj też: Upuszczane niedopałki papierosów szkodzą roślinom

Naukowcy wyodrębnili istotne informacje z literatury naukowej i powiązali zmiany cech fenologicznych i morfologicznych ze zmianami klimatu. Badania koncentrowały się na ptakach – dane na ich temat były największe.

Wnioski są jasne – zmiany adaptacyjne nie są na tyle szybkie, aby skompensować zmiany klimatu. Najgorsze, że dotyczy to nawet popularnych gatunków zwierząt, o których wiadomo, że dol tej pory świetnie radziły sobie ze zmianami.

Naukowcy chcą teraz na podstawie wyników stworzyć lepsze modele predykcyjne, które pomogą w działach związanych z ochroną różnych gatunków zwierząt.

Czytaj też: Tysiące palm umiera z powodu nowej choroby

Źródło: Phys