Reklama
aplikuj.pl

Kluczowa dla życia na Ziemi molekuła mogła pochodzić z kosmosu

Odpowiedź na pytanie dotyczącego tego, w jaki sposób pierwsze organizmy na Ziemi zawierały fosfor było obiektem długoletnich dyskusji. Teraz naukowcy uważają, że niezbędnym ogniwem w tej sprawie był meteoryt. Fosfor, jako kluczowy pierwiastek dla cząsteczek, które znajdują się we wszystkich żywych organizmach, mógł przybyć na naszą planetę z kosmosu. 

Specjaliści z całego świata sugerowali, że kwasy alkilofosfonowe, które są jedynymi znanymi związkami organicznymi zawierającymi fosfor pochodzenia pozaziemskiego mogły być wczesnym źródłem rozpuszczalnego fosforu organicznego. Wchodziły one w skład meteorytu Murchison znalezionego na terenie Australii. Naukowcy odkryli również, że kwas alkilofosfonowy może powstawać w lodowych obszarach poza Ziemią. Takie bryły lodu mogą wchodzić w skład meteorytów, które uderzają w Ziemię oraz inne planety. Zrozumienie tych zależności zapewnia kluczowy element zrozumienia pochodzenia życia.

Czytaj też: Bąbelki mogły być niezbędnym elementem w powstaniu życia

Autorzy związanego z tym zagadnieniem eksperymentu stworzyli model pozaziemskiego lodu przy użyciu fosfiny, wody i metanu – wszystkich cząsteczek wykrytych w kosmosie. Następnie umieścili lód w warunkach, które odtwarzają ekspozycję temperatur i energii w zimnych obłokach molekularnych. Dawno temu meteoryty mogły przetransportować kwasy alkilofosfonowe na Ziemię. Być może związki te były pośrednim krokiem w kierunku bardziej złożonych biologicznie istotnych cząsteczek, które doprowadziły do powstania życia.

[Źródło: phys.org; grafika: University of Hawaii at Manoa]

Czytaj też: Magma pomoże zrozumieć nam powstanie życia