Reklama
aplikuj.pl

Magma pomoże zrozumieć nam powstanie życia

Magma, Ziemia magma, życie magma, powstanie życia magma, badanie magmy, magma komatytowa

Istnienie życia na Ziemi może być całkowicie unikalnym zjawiskiem w całym wszechświecie. To, w jaki sposób życie się pojawiło jest pytaniem, nad którym pracują tysiące naukowców na całym świecie.

Cała powierzchnia Ziemi spoczywa na ciągle poruszających się płytach tektonicznych. Nie ruszają się one płynne a ich starcia zrodziły góry czy powodują ciągle trzęsienia ziemi i tsunami. Odgrywają one także kluczową rolę w przenoszeniu minerałów.

Czytaj też: 3,5 mld lat temu na Marsie miało wystąpić potężne tsunami

Naukowcy zbadali właśnie magmę komatytową. Wybuchła ona podczas pierwszych dni Ziemi, kiedy planeta była znacznie cieplejsza. Topiąca się magma może osiągnąć temperaturę 1500-1600°C.

Zespół stopił magmę i zbadał znajdujące się w niej minerały. Były to chlor, ołów czy bar. Wskazują one na podziemny ocean porównywalny masą do wszystkich współczesnych oceanów razem wziętych. Oznacza to, że płyty tektoniczne pochłaniają znacznie więcej wody niż do tej pory sądziliśmy. Woda transportowana jest w głąb płaszcza gdzie wyłania się na granicy płaszcz-rdzeń. Naukowcy mówią też, że proces recyklingu Ziemi rozpoczął się ok. 600 milionów lat wcześniej, niż do tej pory sądzono.

Czytaj też: Temperatury mórz i oceanów rosną szybciej niż spodziewali się naukowcy

Źródło: Popularmechanics