Naukowcy z obserwatorium SOFIA przeanalizowali kilka typów gwiazd zmiennych występujących w naszej galaktyce. Dzięki temu zaobserwowali, jak niektóre z nich emitują węgiel w przestrzeń międzygwiezdną.
Pierwiastek ten powstaje we wnętrzach gwiazd w wyniku fuzji helu. W miarę jak owe obiekty ewoluują, węgiel może „wydostać” się na powierzchnię, ale musi jeszcze zostać wyrzucony w przestrzeń kosmiczną, aby mógł stanowić element budulcowy, np. dla życia.
Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o gwiazdy zmienne typu Mira Ceti, które charakteryzują się stosunkowo wysoką pulsacją, czerwonawą barwą i okresami pulsacji dłuższymi niż 100 dni. To właśnie one mogą wywoływać silne wiatry gwiazdowe, które wyrzucają w przestrzeń bogate w węgiel gazy i pył. To właśnie one są najprawdopodobniej odpowiedzialne za rozprowadzanie dużych ilości węgla we wszechświecie.
Czytaj też: Zobaczcie efektowne zdjęcie pobliskiej gwiazdy
Poprzednie badania w tej sprawie doprowadziły do zaobserwowania gwiazd zmiennych na terenie innych galaktyk, takich jak Wielki Obłok Magellana. Nowe obserwacje dostarczyły jednak unikalnych informacji na temat tego, jak węgiel rozchodzi się w naszym kosmicznym sąsiedztwie. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach Astrophysical Journal.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News