Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie efektowne zdjęcie pobliskiej gwiazdy

Kosmiczny teleskop Hubble’a uchwycił w ramach jednej fotografii widok odległej galaktyki i pobliskiej gwiazdy. NGC 4907 znajduje się 270 milionów lat świetlnych od Ziemi, natomiast opisywana gwiazda leży na terenie Drogi Mlecznej.

NGC 4907 to tzw. galaktyka spiralna z poprzeczką, co wiąże się z faktem, że w jej centrum znajduje się struktura złożona z gęsto ułożonych gwiazd. Tego tyou galaktyki są powszechnie spotykane – stanowią bowiem 2/3 wszystkich znanych galaktyk, a jedną z nich jest Droga Mleczna.

Co ciekawe, widoczna na pierwszym planie gwiazda jest oddalona o zaledwie (oczywiście biorąc pod uwagę kosmiczną skalę) 2500 lat świetlnych. To ponad 100 tysięcy razy mniejszy dystans niż pomiędzy Ziemią a NGC 4907.

Czytaj też: Jak powstają gwiazdy w małych galaktykach?

Czytaj też: Dwa dziwaczne brązowe karły ukrywały się na terenie naszej galaktyki

Ta druga jest tzw. galaktyką LINER – posiada bowiem w swoim centrum zjonizowany gaz. Naukowcy przypuszczają, iż jego źródłem może być supermasywna czarna dziura, choć pojawiły się też przypuszczenia, że za jego obecność odpowiadają obszary odpowiedzialne za powstawanie w tym regionie gwiazd.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News