WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kobieta przez tygodnie piła tylko wodę i sok. Zobaczcie co się z nią stało

Kobieta mająca 40 lat została hospitalizowana w ubiegłym tygodniu. Przyczyną tego było ciężkie niedożywienie i niska waga (poniżej 40 kg). Co doprowadziło ją do tego stanu?

Kobieta przez kilka tygodni spożywała tylko sok i wodę. W związku z tym rozwinęła się u niej ogromna nierównowaga solna oraz hiponatremia, która może prowadzić do śmierci. W tym wypadku kobieta w konsekwencji rozwinęła nieodwracalne uszkodzenie mózgu.

Czytaj też: Cukier może pomóc w chorobach układu oddechowego

Hiponatremia występuje, gdy stężenie sodu we krwi jest zbyt niskie. Może to zostać spowodowane piciem zbyt dużej ilości wody. Gdy sód jest zbyt niski to woda wchodzi do wnętrza komórek aby lepiej zrównoważyć stężenie sodu. Jednakże może to powodować pęcznienie komórek. Jest to w szczególności problematyczne, jeśli ma to miejsce w mózgu.

Warto więc pamiętać, żeby nie przesadzać z piciem wody. Jej nadmierna spożycie jest tak samo złe jak zbyt małe. W przypadku wysiłku sportowego warto rozważyć zastąpienie jej izotonikami, które zawierają elektrolity i pomagają w zapobieganiu hiponatremii.

Czytaj też: Jakie są najczęstsze grupy krwi?

Źródło: Livescience