Cukier może pomóc w chorobach układu oddechowego

Cukier, choroby płuc, makrofagi, makrofagi Cukier, płuca Cukier, choroby płuc Cukier

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze przeprowadzili badania na myszach, które ujawniają zdolność komórek do wykorzystywania glukozy w celu regulacji układu odpornościowego podczas zapalenia płuc. Ich badania sugerują, że blokowanie receptorów cukru w płucach może zmniejszyć stan zapalny przy astmie, alergiach czy innych infekcjach.

Badacze skupili się na wyspecjalizowanych białych krwinkach zwanych makrofagami. Działają one jak odkurzacze – wykrywają i usuwają patogenne organizmy oraz ich szczątki. Zespół odkrył, że makrofagi w płucach potrzebują odpowiedniego poziomu źródła energii, czyli glukozy, w celu prawidłowego działania.

Czytaj też: Drukowany 3D materiał pomoże w leczeniu urazów kości

Naukowcy wykorzystali specjalne białko zwane interleukiną 4, które znajdowane jest podczas zapalenia wywołanego astmą lub zakażenia pasożytem. Okazało się, że makrofagi w płucach myszy, którym podawane było owo białko, nie reagowały normalnie. Ich odpowiedź była słabsza i związane to było z brakiem zdolności do przyjmowania glukozy.

Naukowcy chcą teraz opracować pierwsze terapie oparte o nowe odkrycie. Możliwe, że w przyszłości na rynek trafią nowe leki oparte o cukier i receptory cukry w płucach.

Czytaj też: Pewna kobieta urodziła dwa razy z jedynie miesięczną przerwą

Źródło: Medicalxpress