Najnowsze badania o zatrudnieniu w USA, pokazują dziwną sytuację w branży astronomii. Okazuje się bowiem, że kobiety opuszczają ją trzy do czterech razy szybciej przed zdobyciem stanowiska kierowniczego, niż mężczyźni.
Badania potwierdzają także, że kobiety pracujące w terenie doświadczają uprzedzeń czy nękania. Autor publikacji skupił się na zatrudnienie w latach od 2010 do 2017 roku. Znalazł on 245 raportów na temat prac w uniwersytetach, z czego 157 dotyczyły mężczyzna a 88 kobiet. Okazało się, że kobiety trafiały na stanowisko po 4,2 lat od ukończenia studiów, a mężczyznom zajmowało to 5,3 lata. Czyli przedstawicielkom płci pięknej zajmowało to mniej czasu. Jednakże kobiety w nauce astronomicznej stanowią jedynie 26% badanych (dane z publikacji z 2014 roku).
Dalsze prace na ten temat znalazły problem – kobiety znacznie szybciej opuszczają prace i rezygnują z prób zdobycia stanowiska. Wynika to z uprzedzeń (w tym przy ustalaniu czasu na teleskopy), molestowania seksualnego czy innych tego typu zachowań. To właśnie one muszą zostać wyeliminowane, aby sytuacja uległa zmianie.
Czytaj też: Symulacja komputerowa zdradza sekrety pulsarów
Źródło: https://www.nature.com/