Reklama

Kobiety – mieszkajcie wśród zieleni a będziecie zdrowsze

U Kobiet mieszkających w domach otoczonych dużą ilością drzew i innych roślin może występować niższe ryzyko zgonu, niż u osób mieszkających na obszarach mniej zielonych. Całę badanie udowadniające tezę zostało opublikowane w Environmental Health Perspectives.

Naukowcy przebadali informacje o ponad 108 tysiącach kobiet mieszkających na terenie USA w latach od 2000 do 2008 roku. Odkryto, że kobiety żyjące w otoczeniu zieleni mają o 12% niższe ryzyko zgonu niż koleżanki żyjące w najmniej zielonych miejscach. Badanie wykazało także, że kobiety z dużą ilością zieleni wokół domu mają o 34% mniejsze prawdopodobieństwo śmierci związane z układem oddechowym. Co więcej prawdopodobieństwo zgonu na raka jest o 13% mniejsze niż u innych kobiet.

Badanie nie było przeprowadzone z takimi założeniami i nic nie wskazywało na wyciągnięcie takich wniosków. Sami naukowcy wydają się być tym bardzo zdziwieni. Peter James, autor badania, mówi:

Byliśmy zaskoczeni tak silnym powiązaniem pomiędzy zielenią a śmiercią. Byliśmy jeszcze bardziej zaskoczeni po znalezieniu dowodów na to, że duża część korzyści z zieleni jest powiązana ze zdrowiem psychicznym.

Naukowcy stwierdzili, że lepsze zdrowie psychiczne zostało potwierdzone poprzez mniejszą ilość depresji. Inne pozytywne elementy z życia wśród roślinności to więcej okazji do spotkań towarzyskich, większa aktywność fizyczna i mniejszy kontakt z zanieczyszczeniami powietrza.

[źródło: news.health.com; zdjęcie: Spring 2.0 via photopin (license)]