Reklama
aplikuj.pl

Kolejna choroba leczona za pomocą wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana w leczeniu takich chorób jak autyzm, zespół stresu pourazowego czy depresji. Najnowsze badania pokazują jej użyteczność w celu zmniejszenia urojeń prześladowczych u pacjentów z paranoją.

Profesor klinicznej psychologii na Oxfordzie, Daniel Freeman, mówi:

Pacjenci próbowali standardowych metod leczenia, takich jak leki, ale wciąż mieli paranoję. Tak więc korzyści z VR zostały pokazane dla osób, które miały trudności w leczeniu zdrowia psychicznego.

Eksperyment został przeprowadzony na ludziach z urojeniami prześladowczymi. Uważają oni, że inni ich oglądają lub chcą im wyrządzić różnego rodzaju szkody. Prowadzi do do tego, że pacjenci uważają, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane bo oni jego uniknęli a nie, że było ono zmyślone. Np. pacjent może myśleć, że nie został zaatakowany bo wysiadł z autobusu, a nie że nie było takiego zagrożenia.

40 pacjentów z urojeniami zostało najpierw poproszonych o wypełnienie 5 minutowego testu behawioralnego, w którym weszli oni do realnego życia społecznego, ale w moment, który się bali (np. wejście do sklepu). Następnie zostali oni poddani terapii poznawczej w VR i poproszeni o ocenę, jak ich odczucia odnośnie danej sytuacji zmieniły się. Terapia VR doprowadziła do „dużych redukcji przekonań urojeniowych”.

Dzięki VR możemy pomóc pacjentom ponownie nauczyć się bezpieczeństwa i w ten sposób paranoja zaczyna znikać.

Źródło: http://www.wired.co.uk