Reklama
aplikuj.pl

Kolejne badanie pokazuje pochodzenie Parkinsona z jelit

Parkinson, jelita, jelita parkinson, pochodzenie parkinsona, przyczyny parkinsona, alfa-synukleiny, białka parkinson, alfa-synukleiny parkinson

Nowe badanie na temat początków Parkinsona przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Johns Hopkins. Pokazuje ono, w jaki sposób błędnie sfałdowane białka, które mogą powodować chorobę, pochodzą z jelit i przemieszczają się przez nerw błędny.

Badanie rozpoczęło się od wstrzyknięcia nieprawidłowo sfałdowanej alfa-synukleiny do jelit zdrowych myszy i śledzenia tych zwierząt przez 10 miesięcy. Analiza tkanki mózgowej ujawniła, że alfa-synukleina początkowo agregowana jest w punkcie, w którym nerw błędny połączony jest z jelitem. Dopiero później rozprzestrzenia się ona po całym mózgu. Co więcej, odcięcie tego nerwu spowodowało zatrzymanie rozprzestrzeniania się alfa-synukleiny.

Czytaj też: Te bakterie jelitowe dają sportowcom przewagę

Kolejnym krokiem było zbadanie, czy rozprzestrzenianie się tych białek z jelita do mózgu może powodować zmiany behawioralne podobne do tych, występujących w chorobie Parkinsona. Wyniki jasno sugerują, że choroba może pochodzić z jelit a blokowanie wspomnianego szlaku przenoszenia alfa-synukleiny może skutecznie zapobiegać powstawaniu choroby.

Badanie nie jest oczywiście ostatecznym dowodem na pochodzenie Parkinsona z jelit, ale przybliża nas do zrozumienia powstawania choroby. Naukowcy z pewnością będą dalej badali te doniesienia i możliwe, że niedługo poznamy w 100% pewne informacje dotyczące przyczyn Parkinsona.

Czytaj też: Czy CBD może zwalczać superbakterie?

Źródło: Newatlas