Reklama
aplikuj.pl

Te wirusy mogą w przyszłości wywołać kolejne pandemie

pandemia

Istnieje prawdopodobieństwo, że koronawirus SARS-CoV-2 przeszedł na ludzi z któregoś z dzikich zwierząt, być może z nietoperza. Naukowcy próbują wytypować inne patogeny, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do kolejnych pandemii.

Pomóc w przewidywaniach ma narzędzie SpillOver, dzięki któremu badacze zamierzają stworzyć listę szczególnej uwagi, na której znajdą się wirusy wykryte u zwierząt i stanowią potencjalne zagrożenie dla ludzi. Oprogramowanie jest ogólnodostępne, a jego autorzy mają nadzieję, że będą z niego korzystać służby epidemiologiczne z całego świata.

Czytaj też: Chile szczepi niemal najszybciej na świecie, a i tak ma kolejną falę pandemii

Około 250 wirusów przeszło już ze zwierząt na ludzi, a eksperci szacują, że 500 000 kolejnych ma w tym zakresie „potencjał”. Artykuł opublikowany na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences sugeruje, iż nie wszystkie patogeny stanowią równie wysokie zagrożenie pod kątem transmisji. Naukowcy uszeregowali je ze względu na to ryzyko.

Kolejne pandemie są kwestią czasu, a w ich przewidzeniu ma pomóc narzędzie SpillOver

Narzędzie SpillOver uwzględnia 32 czynniki ryzyka związane z wirusem i jego gospodarzem. Są to m.in. liczba gatunków zwierząt, które wirus zakaża oraz częstotliwość kontaktów ludzi z dzikimi zwierzętami w obszarach, na których go wykryto. Pierwsze 12 patogenów na liście to te odzwierzęce, z wirusem Lassa na czele, SARS-CoV-2 na drugim i Ebola na trzecim.

Czytaj też: Poznamy źródło pandemii COVID-19? WHO ma swoją teorię

Jeśli chodzi o wirusy stanowiące potencjalne zagrożenie, które nie przeszły jeszcze na ludzi, to w tym przypadku na uwagę zasługuje koronawirus 229E, spotykany u nietoperzy zamieszkujących Afrykę. Innym tego typu patogenem jest koronawirus PREDICT CoV-35, który również jest wykrywany w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.