Reklama
aplikuj.pl

Kolejny dowód na uwielbienie kotów w starożytnym Egipcie

Naukowcy wykopali kilka zmumifikowanych kotów wraz z około 100 drewnianymi posągami tych zwierząt w kompleksie grobowym w pobliżu piramidy zbudowanej dla faraona Userkafa. Władca ten panował od 2291 roku p.n.e. do 2289 r. p.n.e.

Pochówki znajdują się w pobliżu miejscowości Sakkara w Egipcie. Archeolodzy nie są pewnie co do dokładnego datowania. Wydaje się, że pomiędzy 717 rokiem p.n.e. a 332 rokiem p.n.e. kompleks został wykorzystany do pochówku kotów. Do tej pory znaleziono tu dziesiątki mumii kotów wraz z drewnianymi posągami, które były pozłacane i mogą pochodzić z tego samego okresu. Została również odkryta statua wykonana z brązu przedstawiająca Bastet, egipską boginię, która ma kształt kota.

W egipskiej mitologii Bastet miał wiele mocy. Z jednej strony była ochronną boginią, która potrafiła bronić się przed różnymi zagrożeniami. Z drugiej zaś była związaną z muzyką, tańcem i zabawą. W obrębie kompleksu lub w jego pobliżu naukowcy dokonali wielu innych odkryć. Należą do nich posągi przedstawiające lwa, krowę, sokoła i krokodyla, dwa zmumifikowane skarabeusze oraz dwie zmumifikowane kobry.

Znaleziono również papirusy zawierające rozdziały z „Księgi umarłych”. Jest to seria zaklęć i instrukcji, które pomagają zmarłym w nawigowaniu po świecie podziemnym). Ponadto archeolodzy odkryli szczątki ludzkich mumii, pozostałości grobowców przeznaczonych dla ludzi i kilka kamiennych rycin. Znaleźli także pozostałości koszy, lin i słoi wykonanych z gliny, alabastru oraz brązu.

[Źródło: livescience.com; grafika: Egyptian Ministry of Antiquities]

Czytaj też: Na terenie Egiptu odnaleziono tajemniczy grób