Reklama

Kolory dysków WD – który, do jakich zastosowań?

Na wielu forach często pada pytanie- jaki kupić dysk do domowego PC? WD jest jednym z najczęściej polecanych producentów, ale ze względu na bogatą ofertę dysków ciężko się zdecydować na jeden z nich. Artykuł ten ma na celu ułatwić Wam ten wybór, poprzez przedstawienie i wytłumaczenie oferty tego producenta.

Seria Blue

Tutaj należy na wstępie wspomnieć o jednej rzeczy- całkiem niedawno do Blue została włączona seria Green. Miało to na celu uproszczenie oferty i ułatwienie wyboru dysku. W nazwie kodowej dysku zmieniła się tylko ostatnia litera- zamiast X jest teraz Z. Warto o tym pamiętać, bowiem dyski z serii Blue zakończone na literę właśnie Z mają mniejsze obroty- 5400 obr./min zamiast standardowego 7200 obr./min. Generalnie seria Blue jest standardowym wyborem do domowego komputera, takie produkty są też stosunkowo tanie. Dyski dostępne są w wielkościach od 250 GB do 6 TB z pamięcią podręczną od 8 MB do 64 MB. Są one dostępne w rozmiarze 3,5 oraz 2,5 cala. Udzielana gwarancja wynosi 2 lata. Dokładny opis każdego modelu dostępny jest tutaj.

Seria Black

Jest to seria przeznaczona dla osób wymagających zwiększonej wydajności dysku. Mogą to być gracze bądź osoby zajmujące się grafiką. Owe dyski charakteryzuje kilka cech. Po pierwsze wersje 5 TB i 6 TB posiadają zwiększoną pamięć podręczną- zamiast, jak to jest w mniejszych modelach, 64 MB jest 128 MB. Po drugie producent zastosował dwurdzeniowy procesor, który zwiększa szybkość odczytywania i zapisywania danych (przydatne dla graczy podczas ładowania kolejnych lokacji bądź poziomów gier). Po trzecie w modelach większych niż 2 TB WD zastosowało technologię StableTrac, która chroni wałek silnika wewnątrz napędu dysku, co przekłada się na zwiększenie niezawodności serii black. Po czwarte producent udziela aż 5 lat gwarancji na swoje dyski. Każdy HDD z tej serii ma prędkość obrotową równą 7200 obr./min oraz jest w rozmiarze 3,5 cala oraz 2,5 cala. Dostępne pojemności są w zakresie od 128 GB do 6 TB. Dyski Black są droższe od serii Blue oraz Red. Dokładny opis każdego modelu dostępny jest tutaj.

Seria Red

O tej serii dużo nie będę pisał, bowiem niedawno przeprowadziłem test wersji 1 TB, gdzie większość rzeczy została wyjaśniona. Natomiast w skrócie jest to seria przeznaczona do zastosowań w serwerach, czyli do pracy 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, aczkolwiek z testu wynika, że nadaje się ona równie dobrze do domowych zastosowań. Dyski Red dostępne są w wersji 3,5 cala oraz 2,5 cala. Te drugie mają mniejszą pamięć podręczną- zamiast 64 MB mają 16 MB. Oprócz tego dyski dostępne są w wersjach pojemnościowych od 750 GB do 6 TB. Gwarancja wynosi 3 lata. Cenowo plasują się one pomiędzy wersją Blue a Black. Więcej o każdym modelu znajdziecie tutaj. Dostępna jest także wersja Pro tych dysków, która jest w stanie pracować w systemach zbudowanych nawet z  16 dysków. Więcej o niej tutaj.

Seria Purple

Jest to seria dysków klasy surveillance przeznaczona pracy 24/7 w systemach monitoringu. Charakteryzuje je technologia AllFrame.  Na dyskach znajduje się oprogramowanie sprzętowe, które obsługuje transmisję strumieniową ATA. Dzięki temu zminimalizowany jest efekt pikselizacji, utraty klatek oraz inne niekorzystne w systemach monitoringu. Dyski mogą współpracować z systemami zawierającymi do 8 dysków oraz do 32 kamer nagrywających w jakości HD. Dyski te posiadają także obniżone zużycie energii. Na stronie WD znajdują się także dwa narzędzia pomagające w wyborze odpowiedniej wersji dysku Purple: selektor produktów oraz selektor pojemności. Generalnie dyski dostępne są w pojemnościach od 500 GB do 6 TB, tylko w rozmiarze 3,5 cala. Każdy z nich ma pamięć podręczną równą 64 MB oraz gwarancję wynoszącą 3 lata. Cenowo plasują się one poniżej serii Red i Black. Więcej o nich pod tym linkiem. Dostępna jest także wersja NV, która umożliwia współpracę z nawet 64 kamerami! Więcej o niej tutaj.

Seria Datacenter

Jak sama nazwa wskazuje są do dyski do centrów danych. Generalnie są ich 3 rodzaje: Re, Se i Ae. Pierwszy służy do pracy z dużą wydajnością pod dużym obciążeniem. Są one dostępne w wersjach pojemnościowych od 250 GB do 6 TB pod maksymalnym obciążeniem 550 TB rocznie. Pamięć podręczna wynosi 16 MB, 32 MB lub 64 MB w zależności od dysku. Gwarancja wynosi 5 lat. Więcej o nich tutaj. Se służą do pracy z dużą wydajnością pod średnim obciążeniem. Obciążenie roczne maksymalnie może wynosić 180 TB i są one dostępne w wersji od 1 TB do 6 TB. Gwarancja ponownie wynosi aż 5 lat. Więcej o nich tutaj. Ostatni rodzaj to Ae. Dyski służą do zimnej archiwizacji danych, są one także bardziej energooszczędne od braci. Maksymalne obciążenie roczne wynosi 60 TB. Dysk jest dostępny tylko w jednej pojemności- 6 TB o pamięci podręcznej równej 64 MB. Także jest krótsza gwarancja i wynosi ona 3 lata. Więcej informacji tutaj. Generalnie dyski są najdroższe w ofercie WD. Oczywiście są one w wersji 3,5 cala i ich ilość obrotów na sekundę wynosi 7200 (oprócz dysku Ae- tutaj ta wartość wynosi 5760 obr/min).

Podsumowanie

Jeśli szukacie standardowego dysku do domowego PC najlepszym wyborem będzie seria Blue. Jeśli chcecie coś znacznie wydajniejszego, bądź z dłuższą niż 2 lata gwarancją i stać Was na sporą dopłatę (ale nie kosztem lepszej karty graficznej, dysku SSD bądź procesora!) to zastanówcie się nad serią Black. Seria Red została przeznaczona do serwerów NAS i pracy 24/7 natomiast także warto się zastanowić nad jej zakupem do domowego PC. Seria Purple polecana jest do systemów monitoringu, a nad dyskami z serii Datacenter warto zastanowić się w przypadku posiadania dużych serwerów z danymi. Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę przybliżył Wam sytuację z dyskami WD.