Układ Słoneczny ma nowego gościa, kometę określaną jako NEOWISE. Ten jasny obiekt przeleciał w zeszłym tygodniu bardzo blisko Słońca i jest teraz widoczny. Można go zobaczyć gołym okiem, ponieważ oddala się od naszej gwiazdy, kierując się w stronę Ziemi.
Kometa została uchwycona w szczegółowy sposób dzięki sondzie Parker Solar Probe, która obecnie prowadzi misję skupioną na obserwacjach Słońca. Wysoki poziom czułości instrumentów zamontowanych na pokładzie tego urządzenia umożliwił uwiecznieniu ogona NEOWISE.
NASA opublikowała zarówno nieprzetworzony obraz uchwycony przez instrument WISPR jak i „obrobioną” wersję, która pokazuje kometę w jeszcze większych szczegółach.
Czytaj też: Sfotografowano najjaśniejszą od 7 lat kometę. Kiedy ten obiekt powróci w stronę Ziemi?
Możliwość dokładnej obserwacji komety ma nie tylko wartość wizualną, ale również stricte naukową. Astronomowie mogą bowiem zebrać informacje nt. składu tego obiektu w oparciu o jego wygląd. Naukowcy stwierdzili m.in., że NEOWISE ma średnicę wynoszącą ok. 5 kilometrów, a jej jądro jest pokryte cząstkami, które powstały ok. 4,6 mld lat temu, kiedy to rodził się Układ Słoneczny.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News