Ludzie potrzebują tlenu cząsteczkowego (O2) do oddychania, a przestrzeń kosmiczne jest go pozbawiona. Nawet na innych planetach o gęstej atmosferze trudno jest uzyskać O2. Dlatego też, kiedy eksplorujemy przestrzeń kosmiczną, musimy przynieść własny zapas tlenu. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ potrzeba dużo energii, aby przetransportować zbiorniki na tak ogromną odległość. Badacze zademonstrowali jednak nową reakcję związaną z wytwarzaniem tlenu, która może pomóc ludziom w odkrywaniu wszechświata, a być może nawet w walce ze zmianami klimatu.
Większość reakcji chemicznych wymaga energii, która jest zwykle dostarczana jako ciepło. Badania pokazują, że poprzez dostarczenie energii kinetycznej mogą wystąpić pewne niezwykłe reakcje. Kiedy cząsteczki wody są wystrzeliwane niczym bardzo małe pociski na powierzchnie zawierające tlen, takie jak piasek lub rdza, cząsteczka wody może oderwać ten tlen, aby wytworzyć tlen cząsteczkowy. Reakcja ta zachodzi na kometach, gdy cząsteczki wody wyparowują z powierzchni, a następnie są przyspieszane przez wiatr słoneczny, dopóki nie zderzą się ponownie z kometą.
Czytaj też: W rdzeniu Ziemi może znajdować się ogromna ilość tlenu
Komety emitują jednak także dwutlenek węgla. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy CO2 może również produkować tlen cząsteczkowy w zderzeniach z powierzchnią komety. Kiedy znaleźli O2 w strumieniu gazów spływających z komety, chcieli potwierdzić, że reakcja była podobna do reakcji w przypadku wody. Zaprojektowali eksperyment polegający na rozbiciu CO2 o powierzchnię złotej folii, która nie może być utleniona i nie powinna wytwarzać tlenu cząsteczkowego. Niemniej jednak O2 nadal był emitowany z powierzchni złota. Oznaczało to, że oba atomy tlenu pochodzą z tej samej cząsteczki CO2, skutecznie ją dzieląc.
Autorzy eksperymentu mają nadzieję, że ich osiągnięcie może posłużyć jako źródło tlenu dla astronautów na Marsie lub będzie wykorzystywana do zwalczania zmian klimatycznych na naszej planecie.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Ośmiornice i inne zwierzęta morskie mogą stawać się ślepe przez brak tlenu