Zespół inżynierów biomedycznych z Uniwersytetu Vanderbilt zbadał zachowanie komórek podczas przerzutów. W swoich badaniach naukowcy oparli się na niedawnym odkryciu mówiącym, że podczas przerzutów komórki podróżują w skupiskach, a nie pojedynczo.
Okazało się, że proces ten posiada swojego lidera – coś jak gęsi podczas podróży czy przy wyścigach samochodowych. Przednia komórka zużywa znacznie więcej energii przedzierając się przez tkanki i tworzy ona nowe miejsce dla nowotworów. Co więcej, kiedy zmęczy się to rpzesuwa sie ona n tył gromady a nowa komórka staje się liderem.
Czytaj też: Jak guzy nowotworowe reagują na kwaśne środowisko?
Naukowcy wykazali, że przednia komórka potrzebuje do 50% więcej energii w zależności od gęstości tkanki. Komórki zmieniają lidera w czasie od 2 do ośmiu godzin podczas poruszania się.
Odkrycie to pozwala na rozwijanie metabolomiki, która jest kolejną nadzieją w walce z rakiem. Ma ona uzupełniać immunoterapię, która wykorzystuje naturalne mechanizmy obronne do zabijania komórek nowotworowych. Pierwszy lek na metabolizm raka został zatwierdzony w 2017 roku, więc całkiem niedawno. Tego typu badania mają doprowadzić do powstania znacznie większej ilości leków, które mogą hamować choćby powstawanie przerzutów. Przed tym jednak jest jeszcze długa droga.
Czytaj też: Syrop glukozowo-fruktozowy powoduje raka jelita grubego
Źródło: Medicalxpress