Ludzki ciało składa się z od 30 do 40 milionów różnych komórek. Naukowcy cały czas badają, jakie mechanizmy kontrolują komunikację pomiędzy nimi wszystkimi.
Naukowcy z Penn Department of Chemistry współpracujący z różnymi uniwersytetami zaprezentowali nowe narzędzie do badania komórek syntetycznych. Wykazali oni wartość swojego podejścia poprzez analizę pewnego zagadnienia.
Zbadali oni, w jaki sposób struktura komórki wpływa na jej zdolność do komunikowania się i interakcji z innymi komórkami czy białkami. Naukowcy odkryli, że cząsteczki cukrów odgrywają w tym kluczową rolę i służą jako kanały, przez które komórki i białka rozmawiają ze sobą.
Czytaj też: Krople do oczu z nanocząsteczkami dały myszom zdolność widzenia w nocy
Publikacja opisuje sposób bezpośredniego badania błon komórkowych za pomocą mikroskopu sił atomowych. Nowe podejście generuje skany o bardzo wysokiej rozdzielczości. Ujawniają one kształty i struktury 10 tysięcy razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa. Te struktury są następnie przekształcane w modele, które odnoszą się do funkcji komórek.
Opisane badanie jest pierwszym przykładem wykorzystania tej metody. Można z niej skorzystać na praktycznie dowolnie sztucznie stworzonych komórkach. Naukowcy teraz odkryli, że niższe stężenie cukrów na powierzchni błony komórkowej prowadzi do zwiększonej reaktywności z białkami na błonach innych komórek.
W przyszłości naukowcy chcą kontynuować swoje badania i lepiej poznać szlaki komunikacyjne różnych struktur. Chcą oni także stworzyć hybrydowe komórki, które będą składały się z części ludzkiej i bakteryjnej. To akurat brzmi trochę przerażająco.
Czytaj też: Słuchanie muzyki może niszczyć kreatywność
Źródło: Phys