Reklama
aplikuj.pl

Słuchanie muzyki może niszczyć kreatywność

muzyka, nauka a muzyka, słuchanie muzyki, kreatywność muzyka,

Naukowcy czasem zajmują się tematami, którymi nikt z nas się nigdy nie przejmował. Tak jest i tym razem. Wyniki nowego badania sugerują, że słuchanie muzyki może znacznie osłabiać zdolność do wykonywania twórczych zadań.

Uczestnicy badań posługiwali się językiem angielskim jako swoim głównym i nie więc wad wzroku ani słuchu. Przeprowadzono trzy eksperymentu, w których uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie szeregu zadań używanych do pomiaru kreatywności. Przykładowo dostawali oni trzy różne słowa i musieli znaleźć pomiędzy nimi słowo łączące.

Pierwszy eksperyment polegał na tym, że wolontariusze wykonywali zadania podczas grania muzyki z kompletnie niezrozumiałym wokalem – np. po hiszpańsku. Drugi eksperyment polegał na samych instrumentach, bez wokalu, a trzeci na muzyce ze znanym tekstem. Podczas ostatniego eksperymentu uczestnicy poddawaniu byli także warunkom szumu bibliotecznego.

Czytaj też: Bardzo możliwe, że jakość snu wpływa na występowanie choroby Alzheimera

Zespół naukowców odkrył, że kreatywność znacznie spadała podczas każdego z eksperymentów. W trzecim badaniu uczestnicy oświadczali, że muzyka poprawiała ich nastrój, ale kreatywność w dalszym ciągu była upośledzona.

Natomiast wpływ szumu bibliotecznego był praktycznie zerowy – twórczość pozostawała na trym samym poziomie. Naukowcy wyjaśniają to stałym szumem. W muzyce ciągle zmienia się tekst albo tonacja, co może rozpraszać. Dokładniej rzecz biorąc wpływa to na zakłócenie werbalnej pamięci roboczej.

Pamiętajcie więc, że najlepiej jest się uczyć w bibliotece albo w ciszy. W innym wypadku zajmie Wam to dłużej czasu a także sama jakość będzie znacznie gorsza. Na te parę godzin warto dołożyć muzykę i skupić się tylko na zdobywaniu wiedzy.

Czytaj też: Odruch Pawłowa jest bardziej skomplikowany niż sądziliśmy

Źródło: Newatlas