WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Konkurs, który ma na celu eliminację nadmiaru CO2 z atmosfery

NRG COSIA Carbon XPrize jest to konkurs, w którym należy zaprezentować swój sposób na konwersję dwutlenku węgla do wartościowych produktów. Do wygrania jest 20 mln dolarów a zgłosiło się póki co 47 drużyn między innymi z Kanady, Chin, Indii, Finlandii, Szwajcarii, Szkocji i USA.

Poziomy emisji CO2 rosną wykładniczo. Już teraz poziom tej substancji w atmosferze jest znacznie powyżej rozsądnego poziomu więc organizatorzy chcą znaleźć rozwiązanie, które będzie radykalnym przełomem w tej sprawie.

XPrize sugeruje, że dwutlenek węgla może być wykorzystywany do wytwarzania produktów takich jak materiały budowlane, odzież, buty do biegania, samochody czy leki. Zwycięzcą konkursu zostanie ekipa, która przekształci jak najwięcej CO2 do produktów jak największej jakości. Musi być przy tym oczywiście wykonana analiza biznesowa oraz wpływu na środowisko.

Konkurs potrwa jeszcze 4 i pół roku i dzieli się na dwie ścieżki- technologia dla elektrowni węglowej oraz gazu ziemnego, 15 października ma zostać ogłoszonych 15 półfinalistów z każdej kategorii. Następnie zostanie wyłonionych 5 finalistów a w 2020 roku zostanie wyznaczony jeden zwycięzca z każdej ścieżki.

Źródło:http://www.gizmag.com/