WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kontrolowanie temperatury przy wykorzystaniu fal radiowych

Fale radiowe ograniczą koszty w wielu branżach – medycznej, spożywczej czy logistycznej. A wszystko to dzięki wynalazkowi polskiej firmy, dzięki której można mierzyć temperaturę wykorzystując do tego RFID (fale radiowe).

Jak można wykorzystać fale radiowe pokazuje firma Blulog. Stworzyła ona rejestratory, które pozwalają na monitorowanie temperatury z dokładnością do 0,3°C. Urządzenie, które wykonuje pomiary, waży zaledwie 30 g i ma wymiary karty kredytowej. Dane z niego można odczytać dzięki smartfonowi lub innemu urządzeniu wyposażonemu w NFC. Taki produkt jest już wykorzystywany w Compagnie Médocaine des Grands Crus – firmie zajmującej się produkcją wina. Czujnik temperatury służy tam do monitorowania jej w każdej lodówce czy chłodni. Thomas Minet, kierownik sklepu Maxifrais w Saint-Gengoux-le-National, mówi:

W każdy poniedziałek otrzymuję szczegółowy raport, który kompiluje dane w formie wykresów i tabel podsumowujących, dzięki czemu możemy szybko przedstawić niezbędne dokumenty, na przykład w przypadku kontroli.

Takie urządzenie przyda się wszędzie tam gdzie potrzebna jest właśnie taka kontrola temperatury. W szczególności dotyczy to leków, szczepionek czy materiałów biologicznych gdzie podczas ich transportu muszą zostać zachowane odpowiednie warunki.

Źródło: Materiały prasowe