Reklama
aplikuj.pl

Oto najczęstsze objawy zakażenia SARS-CoV-2 i główne czynniki ryzyka

WhatsApp czatbot, czatbot who, informacje koronawirus

Badania przeprowadzone przez The BMJ sugerują, że istnieją cztery główne czynniki ryzyka, które mogą doprowadzić do wystąpienia poważnych objawów zakażenia koronawirusem.

Jedną z cech charakterystycznych COVID-19 jest to, że ogromna liczba chorych nie wykazuje żadnych bądź większych objawów. Jeśli chodzi o cztery główne czynniki ryzyka to są to: wiek, płeć, waga i choroby współtowarzyszące. Potwierdza się to w odnotowywanych zgonach, bowiem znaczną część zmarłych stanowią mężczyźni w wieku powyżej 70 lat. Poza tym, osoby cierpiące na otyłość czy cukrzycę są wyjątkowo podatne na śmierć w związku z SARS-CoV-2.

Badanie obejmujące ponad 20 tysięcy pacjentów wykazało, że mediana wieku pacjentów przyjętych do szpitala z objawami zakażenia koronawirusem wynosiła 73 lata. Ponadto lekarze zauważyli, że 60% pacjentów stanowili mężczyźni. Inne obserwacje sugerują, że do pięciu najczęstszych objawów COVID-19 należą: kaszel, gorączka, duszności, zmęczenie oraz dezorientacja.

Czytaj też: Przez jak długo zakażają nosiciele koronawirusa?

Odrębne badanie przeprowadzone przez Imperial College w Londynie wykazało, że średnio ok. 14% więcej osób palących może skończyć w szpitalu w porównaniu do niepalących. Palenie powoduje bowiem zwiększanie liczby receptorów ACE2 w drogach oddechowych, co ułatwia koronaawirusowi namnażanie się w organizmie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News