Reklama
aplikuj.pl

Koronawirus znaleziony przez Chińczyków jest niemal identyczny jak SARS-CoV-2

pandemia

Naukowcy z Shandong First Medical University i Shandong Academy of Medical Sciences  ogłosili odkrycie u nietoperzy wirusa RpYN06, który jest niemal identyczny jak SARS-CoV-2.

RpYN06 jest szczególnie intrygujący ze względu na fakt, że posiada białko kolczaste przypominające to, które występuje w koronawirusie wywołującym COVID-19. Ogólne podobieństwo pomiędzy oboma patogenami określono na poziomie 94,5%.

Czytaj też: Rewolucyjny test na koronawirusa? Wykryje nie tylko przeciwciała
Czytaj też: Analne testy na koronawirusa. Japońskie władze wystosowały apel do Chin
Czytaj też: Nietoperze przewidują przyszłość, choć w zaskakujący sposób

Żaden ze znalezionych do tej pory u nietoperzy wirusów nie miał tak podobnej do SARS-CoV-2 budowy jak RpYN06. Zanim badacze dokonali odkrycia, przeanalizowali 411 próbek zebranych od 23 gatunków nietoperzy występujących na terenie chińskiej prowincji Yunnan. Miało to miejsce w latach 2019-2020, a przeprowadzone analizy wykazały obecność wśród tamtejszej populacji co najmniej 4 wirusów podobnych do SARS-CoV-2.

Koronawirus przypominający SARS-CoV-2 został znaleziony w chińskiej prowincji Yunnan

Trzy pozostałe również są niezwykle podobne do tego, który odpowiada za obecną pandemię. Wirusolog Chris van Tulleken stwierdził niedawno, że kolejna pandemia może być nawet bardziej śmiertelna niż obecna, a transmisja wirusów między dzikimi zwierzętami a ludźmi będzie jeszcze częstsza.