Hiszpańska firma stoczniowa Navantia przekazała Królewskim Saudyjskim Siłom Marynarki Wojennej (RSNF) pierwszą z pięciu korwet typu Avante 2200, które zostaną zbudowane w stoczniach państwa w Zatoce Kadyksu. Cała ceremonia przyjęcia AL-JUBAIL odbyła się w jednym z obiektów Bazy Marynarki Wojennej La Carraca w San Fernando.
AL-JUBAIL już w rękach RSNF. To pierwsza taka korweta typu Avante 2200
Te korwety typu Avente 2200 przeznaczone do saudyjskiej marynarki nie są niczym nowym, a jedynie specjalnym, stosownie dostosowanym projektem, który ma zapewniać zaawansowane osiągi, doskonałe parametry na morzu, wysoką przeżywalność i zdolność do działania w ekstremalnych temperaturach. Przykładem tych korwet jest oddana na służbę AL-JUBAIL o długości 104 metrów i szerokości 14 metrów, która może pomieścić 102 osoby na pokładzie.
Wkrótce dołączą do niej kolejne, bo postępy prac nad wszystkimi korwetami są imponujące. Po podpisaniu kontraktu na budowę pięciu z nich, od lipca 2020 roku Navantia zwodowała do tej pory już cztery kolejne co około 4 miesiące. Ostatnia korweta ma trafić w ręce marynarki już w 2024 roku. Z drugiej strony prace wykonują też sami marynarze, czyli około 500 członków załóg, mających trafić na pokład tych korwet, ukończy proces szkolenia w Centrum Szkoleniowym Navantia (NTC) w San Fernando.
Czytaj też: Turecka firma opracowała naddźwiękowego drona w formie ćwiczebnego celu powietrznego
Każda z korwet typu Avante 2200 jest przykładem nowoczesnego sprzętu, który łączy system walki HAZEM, zintegrowany system łączności HERMESYS, system kierowania ogniem DORNA, zintegrowany system sterowania platformą oraz zintegrowany mostek MINERVA.