Reklama
aplikuj.pl

Kości drukowane w 3D

Wraz z rozwojem techniki druku 3D coraz częściej myśli się o jego wykorzystaniu w medycynie, do wytwarzania „części zamiennych” dla ludzi. Niedawno pisaliśmy o sztucznej chrząstce wydrukowanej przez naukowców z Bristolu. Okazuje się, że sztuczna chrząstka może również służyć jako podstawa do tworzenia zastępczych kości.

Badacze z Trinity College w Dublinie postanowili wykorzystać procesy naturalnie zachodzące w naszych ciałach. Tak jak w przyrodzie tkanka chrzęstna ulega kostnieniu, tak samo Irlandczycy stworzyli za pomocą druku 3D sztuczną chrząstkę, która, dzięki obecności odpowiednich komórek macierzystych, kostnieje.

Jako że drukowanie funkcjonalnych, żywych narządów jeszcze nie jest możliwe (problem stanowi m.in. druk naczyń krwionośnych), stosuje się wybieg polegający na wydrukowaniu rusztowania, w którym osadza się komórki macierzyste mające dokończyć dzieła.

Naukowcy pierwsze potencjalne zastosowanie swojej techniki widzą w tworzeniu protez stawów, jakie dziś zwykle wykonywane są z metalu. Nie wiemy jednak jeszcze ile przyjdzie nam poczekać na wprowadzenie rozwiązania do praktyki klinicznej.

źródło: digitaltrends.com