Reklama
aplikuj.pl

Kosmiczne skafandry dla bakterii

bakterie

Różne bakterie zostały znalezione w nieprzyjaznych do życia środowiskach, ale każde z nich można czymś zabić. Naukowcy z Uniwersytety Kalifornijskiego opracowali właśnie „kosmiczne skafandry”, który pozwalają na chronienie bakterii.

Zostały one wykonane ze struktur metaloorganicznych (MOF), które są jednymi z największych a przy tym najlżejszych materiałów. Jeden gram MOF może zajmować powierzchnię całego boiska piłkarskiego. W tym wypadku zostały one wykorzystane do ochrony, a nawet karmienia bakterii. W eksperymencie zostały wykorzystane mikroorganizmy takie jak Morella thermoacetica czy Sporomusa ovata. Są one beztlenowcami, a tlen jest dla nich trujący. Aby przetrwać usuwają one elektrony ze swojego otoczenia.

Czytaj też: Nawet niemowlęta rozważają wady i korzyści podczas podejmowania decyzji

Dla przyspieszenia tego procesu bakterie były karmione kadmem, co powoduje powstawanie siarczku kadmu. Ten naturalny półprzewodnik pochłania światło i wykorzystuje je do dostarczania elektronów dla mikroorganizmów. Jednakże jest jeden problem – odpowiednia reakcja chemiczna wytwarza również tlen i jego reaktywne formy, które mogą zabić bakterie. To właśnie przed tym MOF ochronił mikroorganizmy. Po osłonięciu tym materiałem bakterie  mogły dalej się rozwijać i miały osłonę przed tlenem i jego różnymi formami. Naukowcy zauważyli, że dzięki temu żyły one 5 razy dłużej.

Badacze twierdzą, że takie bakterie można wykorzystać do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery czy elektrowni. Także mogą one posłużyć się do wytwarzania przydatnych chemikaliów, co może okazać się niezbędne podczas podboju kosmosu.

Źródło: https://newatlas.com/