Reklama
aplikuj.pl

Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował gigantyczną galaktykę

Galaktyka UGC 2885 jest 2,5 razy szersza od Drogi Mlecznej i zawiera 10 razy więcej gwiazd. Z tego powodu naukowcy nadali jej przydomek „galaktyki Godzilli”.

Galaktyki są jak płatki śniegu. Chociaż Wszechświat zawiera ich niezliczone ilości, nie da się znaleźć dwóch identycznych galaktyk. Jedną z najbardziej fascynujących jest ogromna galaktyka spiralna UGC 2885, położona 232 miliony lat świetlnych od Ziemi, w północnej konstelacji Perseusza. Galaktyka ta jest 2,5 razy szersza niż Droga Mleczna i zawiera 10 razy więcej gwiazd. Przez wiele miliardów lat UGC 2885 stopniowo gromadziła międzygalaktyczny wodór, aby tworzyć nowe gwiazdy w powolnym i stałym tempie. Co ciekawe, jest ona osadzona wewnątrz ogromnej aureoli złożonej z ciemnej materii.

Opisywana galaktyka jest przy tym zaskakująco spokojna. Unikała kolizji, a jej paliwo napędza powolne, choć jednostajne narodziny gwiazd. Jej supermasywna, centralna czarna dziura również jest uśpionym olbrzymem, ponieważ galaktyka ta nie wydaje się żywić znacznie mniejszymi galaktykami satelitarnymi. Galaktyka została nazwana „galaktyką Rubin” od nazwiska astronom Very Rubin (1928-2016).

Naukowcy zastanawiają się, w jaki sposób UGC 2885 przez tak długi czas unikała kolizji. Wygląda na to, że galaktyka ta jest dość odizolowana w przestrzeni i nie ma w pobliżu żadnych innych obiektów, które mogłyby się rozbić i naruszyć jej kształt.

Projektowany od lat Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógłby zostać wykorzystany do badania centrum tej galaktyki, jak również populacji gromad kulistych. Z kolei WFIRST dałby jeszcze pełniejszy spis populacji gromad tej galaktyki, a zwłaszcza całej aureoli.