Reklama
aplikuj.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zapisuje dane na dysku SSD. Jaką ma pojemność?

ssd

Poprzedni tydzień przyniósł nam pierwsze zapierające dech w piersi zdjęcia zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Niektórzy z Was mogą się zastanawiać w jaki sposób tak skomplikowana maszyneria zapisuje dane. Składnicę stanowi w niej dysk SSD, ale jego pojemność może nieco zaskakiwać.

Niewiarygodne obrazy rejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba lądują na dysku SSD o zadziwiająco małej pojemności 68 GB. Trudno to nawet porównać z nośnikami danych współczesnych laptopów, sięgających już często terabajtowej skali. Każdego dnia teleskop Webba generuje około 57 GB danych. 

Dla porównania teleskop Hubble’a zapisywał dziennie od 1 do 2 GB danych, co samo w sobie pokazuje gigantyczny skok jakości między obydwoma urządzeniami. Teleskop Webba rezerwuje sobie około 3% przestrzeni dyskowej na dane inżynieryjne oraz telemetryczne. Nie utrzymuje bowiem stałej komunikacji z Ziemią.

Teleskop Webba znajduje się w odległości około 1,5 mln km od Ziemi, w tzw. punkcie Lagrange’a L2. Webb jest pierwszą misją, która wykorzystuje częstotliwości pasma Ka do wysyłania stosunkowo dużej ilości danych. Teleskop przesyła dane na częstotliwości 25,9 GHz z prędkością do 28 Mb/s (w ciągu godziny przesyła na Ziemię 12,6 GB danych). 

Przebywając w punkcie Lagrange’a L2 Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest poddawany ekstremalnej temperaturze -223 stopni Celsjusza oraz promieniowaniu kosmicznemu

W związku z tym nośnik SSD musiał być do takich warunków odpowiednio przygotowany. Po dekadzie pracy jego pojemność zostanie ograniczona do około 60 GB. NASA oczekuje, że konstrukcja będzie w stanie dostarczać naukowcom wiarygodnych i pożytecznych danych przez okres przynajmniej 20 lat.

Czytaj też: Dlaczego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie posiada kamer?

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba był budowany w latach 2007–2021 i kosztował przeszło 10 mld dolarów. Projekt jest nadzorowany i w znacznej części został sfinansowany przez trzy agencje kosmiczne: amerykańską NASA, europejską ESA i kanadyjską CSA. Obserwuje przestrzeń kosmiczną w podczerwieni.