Reklama

Kremy przeciwsłoneczne mogą powstrzymywać rozwój czerniaka

Naukowcy donoszą, że stosowanie kremu przeciwsłonecznego o SPF (sun protection factor) równym 30 u myszy, zanim zostały one wystawione na działanie światła UVB, opóźnia rozwój czerniaka. Wyniki sugerują także, że myszy mogą być używane do identyfikowania, badania i opracowywania nowych sposobów zapobiegania nowotworom skóry.

American Cancer Society przewiduje, że w samym USA w tym roku postawionych zostanie 76 tysięcy nowych diagnoz czerniaka a 10 tysięcy osób umrze na tę chorobę. Główny badacz, Christin Burd, komentuje:

Przez ostatnie 40 lat częstość występowania czerniaka w Stanach Zjednoczonych konsekwentnie wzrasta. Filtry UV są znane i używane w celu ochrony skóry przed spaleniem przy ekspozycji na światło słoneczne, które jest głównym rozwojem czerniaka. Jednakże nie jest możliwe sprawdzenie czy filtry przeciwsłoneczne działają także przeciw czerniakowi, ponieważ są one wytwarzane jako kosmetyki i testowane na ochotnikach albo syntetycznej skórze.

Naukowcy opracowali model testowania myszy, który pozwala na badanie ochrony przed oparzeniami słonecznymi a także przed czerniakiem. Jednakże, jak zawsze przy takich badaniach, jest jeden problem – wyniki uzyskane na zwierzętach nie muszą być takie same u ludzi. Na sam artykuł i dokładną analizę kremów, należy poczekać do czasu ich oficjalnej publikacji.

[źródło: drugs.com; zdjęcie: Embouchure du Tech. via photopin (license)]