Reklama
aplikuj.pl

Krocionóg długości samochodu. Ta bestia zamieszkiwała kiedyś naszą planetę

Nawet niewielkich rozmiarów krocionogi mogą wzbudzać przerażenie. Co więc powiedzieć o zwierzęciu sprzed milionów lat, które osiągało długość samochodu?

Odkrycia skamieniałości jednego z takich osobników dokonano na terenie Northumberland, hrabstwa położonego w Anglii. To właśnie tam znajdowały się liczące 326 milionów lat szczątki. Krocionóg miał około 2,7 metra długości, co może odpowiadać rozmiarom kompaktowego samochodu osobowego.

Czytaj też: Stonoga się przy nim chowa. Znaleziono zwierzę mające ponad 1300 odnóży

Badania wykazały, że krocionóg należał do rodzaju Arthropleura i był przedstawicielem rodziny stawonogów. Nowe odkrycie sprawia, że Arthropleura zyskał miano największego lądowego stawonoga w historii Ziemi. Jest to szczególnie interesujące, kiedy zdamy sobie sprawę, że znalezisko z 2018 roku miało miejsce w dość przypadkowych okolicznościach.

Artykuł na jego temat jest dostępny w Journal of the Geological Society, a jego autorzy tłumaczą, że odkrycia dokonano podczas spaceru, po tym, jak jeden z głazów osunął się i doprowadził do pęknięcia, które odsłoniło ukrytą pod powierzchnią skamielinę. Jej fragment, który udało się wydobyć, ma około 75 centymetrów długości, co stanowi zaledwie niewielką część całego zwierzęcia. Naukowcy szacują, iż mogło ono osiągać nawet 50 kilogramów wagi.

Krocionóg sprzed 326 mln lat miał około 2,7 metra długości

Dwie poprzednie skamieniałości należące do rodzaju Arthropleura, które odkryto wcześniej, zostały znalezione w Niemczech i cechowały się mniejszymi rozmiarami. Poza tym, opierając się na tamtych znaleziskach, naukowcy zakładali, iż owe krocionogi zamieszkiwały w obrębie bagien, gdzie gromadziła się biomasa zamieniająca się w torf, a ostatecznie – w węgiel.

Czytaj też: Znaleźli skamieniałości roślin sprzed milionów lat. Co mówią nam na temat rodzaju Anthrophyopsis?

Przez długi czas sądzono, że stawonogi nie mogą przekroczyć pewnego rozmiaru, co wynika z niewystarczającej ilości tlenu w atmosferze. Opisywana skamielina pochodzi z czasów, kiedy tlenu było niewiele więcej niż obecnie (23% vs 21%). Sugeruje to, że ilość tlenu nie jest jednym czynnikiem przesądzających o rozmiarach tych zwierząt. Zdaniem badaczy kluczowym elementem mógł być w tym przypadku brak drapieżników oraz dieta bogata w składniki odżywcze.