Krux HydroPump ARGB 240 to pierwsza AiO w ofercie tego producenta. Jak wypadnie ono na tle konkurencji?
Akcesoria Krux HydroPump ARGB 240
Chłodzenie odymałem w kartonie utrzymanym w kolorach charakterystycznych dla Krux. W środku znajduje się istrukcja, przejściówka 2x 4 pin -> 1x 4 pin, kontroler ARGB, pilot, tubka pasty oraz zestaw montażowy. Podświetleniem można sterować poprzez kontroler na kablu, pilot lub całość można zsynchronizować z płytą główną. Opcji jest więc naprawdę sporo. Sam montaż jest niestety dosyć irytujący. Backplate trzeba przytrzymywać z tyłu i do niego dokręcać śrubami blokopompkę. Jeśli pierwszy raz montujecie AiO to będziecie potrzebowali do tego pomocy.
Czytaj też: Test chłodzenia NZXT Kraken X53 RGB
Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Freezer i13 X
Czytaj też: Test chłodzenia MSI MAG CoreLiquid 360RH
Specyfikacja Krux HydroPump ARGB 240
AiO wygląda naprawdę znakomicie. Podświetlane wentylatory wraz z blokopompką prezentują się bardzo ładnie. W obudowie z oknem na pewno całość będzie się Wam podobała. Minusem jest za to duża ilość kabli. Z każdego wentylatora i blokopompki wychodzą dwa przewody – jeden 4 pin i drugi 3 pin ARGB. Tutaj pojawia się jeszcze jedno złącze pozwalające na podpięcie wszystkich przewodów w jeden. Będziecie więc musieli trochę pobawić się z kablami aby je ładnie ułożyć.
Chłodnica ma wymiary 274 mm x 120 mm x 52 mm (z wentylatorami) – mieści ona dwa 120 mm wentylatory. Wychodzą z niej dwa węże o długości 420 mm. Są on dosyć elastyczne i mają ruchome połączenie z blokompompką.
Na górze blokompompki znajduje się logo Krux – niezależnie od montażu powinno ono wyglądać tak samo. Sama pompka pracuje z prędkością 2600 RPM i ma ceramiczne łożysko. Podstawka jest miedziana. Tak jak wspomniałem z blokopompki wychodzą dwa kable – 3 pin do zasilania pompki i 3 pin ARGB.
Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Liquid Freezer II 420
Czytaj też: Test chłodzenia SilentiumPC Grandis 3
Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Shadow Rock 3 White
Krux HydroPump ARGB 240 ma dołączone dwa 120 mm wentylatory. Ich maksymalna prędkość wynosi 2000 RPM, a łożysko jest hydrauliczne. To tak naprawdę wszystko co mówi o nich producent – nie ma żadnych danych dotyczących głośności czy przepływu powietrza.
Testy Krux HydroPump ARGB 240
Na początek pewna uwaga. Producent deklaruje minimalne obroty wentylatorów równe 1000 RPM +/- 10% i rzeczywiście ciężko jest zejść poniżej 950 RPM. W związku z tym postanowiłem przetestować chłodzenie tylko na dwóch prędkościach wentylatorów.
Czytaj też: Test chłodzenia be quiet! Pure Loop 240
Czytaj też: Test chłodzenia SilverStone AR12-RGB
Czytaj też: Test chłodzenia Arctic Freezer 50
Na maksymalnych obrotach Krux HydroPump ARGB 240 jest bardzo wydajny jak na swoją konstrukcję. Prawie dogania on wydajnością kongruencję od be quiet! co jest świetnym wynikiem. Niestety AiO jest wtedy bardzo głośne, praktycznie przy czymś takim nie da się pracować. Na 1200 RPM robi się znacznie ciszej, ale spada tez wydajność. Bez OC jest ona bliska tej oferowanej przez konkurencję, ale po OC pojawiają się już większe różnice. Samej pompki raczej nie usłyszycie podczas działania – wentylatory będą ją zagłuszały.
Podsumowanie testu Krux HydroPump ARGB 240
Krux HydroPump ARGB 240 kosztuje ok. 329 zł. Jest to więc jedno z tańszych AiO 240 na rynku, nie mówiąc już o AiO mającym podświetlenie ARGB. Nie jest to idealna konstrukcja, ale jeśli szukacie czegoś taniego to można wziąć ją pod uwagę.
Chłodzenie ma ciężki montaż – przyda Wam się druga para rąk. Także będziecie mieli sporo zabawy ze sporą ilością kabli. Plusem jest świetnie wyglądające podświetlenie, którym możecie sterować na sporą ilość sposobów (płyta główna, kontroler na kablu, pilot). Całkiem nieźle wygląda to też w obudowie z oknem – AiO zdecydowanie może się podobać.
Czytaj też: Test chłodzenia Noctua NH-L12 Ghost S1 Edition
Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool Castle 280RGB
Czytaj też: Test chłodzenia Cooler Master MA620M
Na maksymalnych obrotach wentylatorów Krux HydroPump ARGB 240 jest całkiem wydajną konstrukcją, choć kultura pracy jest tragiczna. Na 1200 RPM jest już znacznie ciszej (co ciekawe jest to poziom be quieta!), ale wtedy wydajność jest słabsza w szczególności po OC. Wadą AiO są też zbyt duże minimalne obroty wentylatorów – 1000 RPM to całkiem sporo i niestety w spoczynku nie uda Wam się uzyskać idealnej ciszy.
Krux HydroPump ARGB 240 został wyceniony odpowiednio do oferowanych możliwości. Jeśli szukacie taniego AiO z podświetleniem ARGB do średniej klasy procesora to możecie wziąć je pod uwagę. Do mocniejszych procesorów w szczególności po OC radziłbym jednak zainwestować w droższe i lepszej jakości AiO.
Zdjęcia wykonałem za pomocą smartfona Oppo Reno 2.