Reklama
aplikuj.pl

Kryptowaluta Libra Facebooka pod rządowym ostrzałem

Kryptowaluta Libra Facebooka
Kryptowaluta Libra Facebooka

Zaledwie kilka godzin po tym, jak Facebook ogłosił szczegóły swojej kryptowaluty Libra we wtorek rano, obecni w Kongresie Stanów Zjednoczonych poradzili gigantowi mediów społecznościowych, aby ten wstrzymał nieco swoje działania. 

Czytaj też: Facebook zebrał kontakty od ponad 1,5 miliona kont

Politycy zarówno po lewej, jak i prawej stronie wyrażali sceptycyzm wobec nowej kryptowaluty Facebooka i wreszcie przewodnicząca Komitetu ds. Usług Finansowych House, nakazała firmie zaprzestania rozwoju tego pomysłu do czasu, aż Kongres USA zbada sprawę (czytaj, położy na tym swoje rączki). W ogłoszeniu wspomniała, że:

Wraz z ogłoszeniem, że planuje stworzyć kryptowalutę, Facebook kontynuuje niekontrolowaną ekspansję i rozszerza swój zasięg na życie użytkowników. Biorąc pod uwagę niepokojącą przeszłość firmy, proszę, aby Facebook zgodził się na moratorium na wszelkie działania na rzecz rozwoju kryptowaluty do czasu, gdy Kongres i organy regulacyjne będą miały okazję zbadać te kwestie i podjąć działania.

Facebook doczekał się już głównych partnerów pokroju Visy, Mastercarda, czy Paypala, mając nadzieję, że kryptowaluta Libra przyniesie bankowość do miliardów ludzi, którzy obecnie nie mają dostępu do usług finansowych. W przypadku Facebooka ma to dodatkową zaletę, że daje użytkownikom możliwość kupowania i sprzedawania przedmiotów bez konieczności opuszczania ekosystemu Facebooka. Wraz z aplikacją portfela Calibra moglibyśmy wysyłać i odbierać monety Libra na Facebooku, Messengerze i Whatsappie.

„Z niecierpliwością oczekujemy odpowiedzi na pytania ustawodawców, gdy ten proces będzie postępował” – powiedział rzecznik Facebooka w oświadczeniu.

Jednak wcześniejsze problemy Facebooka tego nie ułatwią, co zdaje się idealnie wykorzystywać rząd:

„Facebook jest już zbyt duży i zbyt potężny, i wykorzystał już tę moc do wykorzystania danych użytkowników bez ochrony ich prywatności”, powiedział w oświadczeniu Sherrod Brown, demokrata rankingu senackiej komisji bankowej. „Nie możemy pozwolić Facebookowi na uruchamianie ryzykownej nowej kryptowaluty ze szwajcarskiego konta bankowego bez nadzoru”.

Problem leży zapewne w tym, czego Facebook chce dokonać – stworzyć zupełnie nowy system finansowy, który z kryptowalutowej natury byłby niemożliwy do ogarnięcia. Warto przypomnieć, że Libra będzie tzw. stable coin, więc nie myślcie nawet o inwestycji w niego, bo kurs będzie najprawdopodobniej stały, więc na łatwy zarobek nie liczcie.

Ciekawi nas przy tym Wasze zdanie na ten temat. Czy reguła, że rząd nie powinien mieszać się w biznes, ma tutaj zastosowanie? Bądź, co bądź, Libra mogłaby naprawdę mocno uderzyć w obecną bankowość. 

Czytaj też: W 2070 roku Facebook będzie wirtualnym cmentarzem

Źródło: Digital Trends