Reklama
aplikuj.pl

Ksenon zapewnia ochronę po uszkodzeniu mózgu

ksenon, mózg ksenon, TBI ksenon, uszkodzenie mózgu ksenon, TBI, urazowym uszkodzeniem mózgu

Nowe badanie potwierdziło, że ksenon w odpowiednich dawkach może zapobiegać długotrwałym uszkodzeniom związanym z urazowym uszkodzeniem mózgu (TBI). Naukowcy z Imperial College London i Uniwersytetu Johannes Gutenberg wykazali na myszach, że podanie gazu w ciągu kilku godzin od wystąpienia TBI zapobiega uszkodzeniu tkanki mózgowej.

Ksenon to gaz szlachetny, który od lat stosowany jest jako środek znieczulający. Poprzednie badania wykazały, że ma on właściwości neuroprotekcyjne u zwierząt. Najnowsze z nich sprawdziło, czy ksenon rzeczywiście zadziała długoterminowo po TBI.

Czytaj też: Google stworzyło SI, która wykrywa raka płuc lepiej niż lekarze

W badaniu wykorzystano trzy grupy zwierząt: kontrolę; grupę, której podano placebo i wywołano TBI oraz grupę, której podano ksenon i wywołano TBI. Obserwacje trwały przez 20 miesięcy i pozwoliły sprawdzić długoterminowe skutki leczenia.

Druga grupa zwierząt miała uszkodzenia zdolności poznawczych w późniejszym etapie życia. Myszy potraktowane ksenonem były chronione przed konsekwencjami choroby. Także ta grupa miała podobną długość życia co grupa kontrolna. Pośmiertne badania wykazały też, że leczenie ksenonem obniżyło długoterminowe zapalenie mózgu i neurodegenerację w hipokampie.

Ksenon może więc w przyszłości być używany jako standardy przy TBI. Potrzebne są jednak jeszcze badania na ludziach, aby skuteczność leczenia został w pełni potwierdzona.

Czytaj też: Posiadanie psa to kwestia genetyczna

Źródło: Newatlas