Reklama
aplikuj.pl

Księżyc może działać na życie pozaziemskie niczym sieć rybacka

NASA ogłosiła niedawno program eksploracji Księżyca zwany Artemis. Agencja zamierza postawić ludzi na Srebrnym Globie do 2024 roku i stworzyć tam bazę do 2028 roku. Ta ambitna inicjatywa przywraca stare pytanie: czy wyjątkowe właściwości powierzchni księżycowej umożliwią poszerzenie naszych horyzontów w kwestii astronomii? 

Brak księżycowej atmosfery gwarantuje, że ziemscy wysłannicy dotrą na powierzchnię Księżyca bez spłonięcia. Ponadto brak aktywności geologicznej oznacza, że zapis geologiczny osadzony na jego powierzchni zostanie zachowany. Służąc jako naturalna skrzynka pocztowa, powierzchnia księżycowa zebrała wszystkie obiekty, które upadły na nią w ciągu ostatnich kilku mld lat.

Czytaj też: Czy uszkodzenie skorupy Księżyca wynika z uderzenia?

Co ważne, Układ Słoneczny przechwytuje również obiekty z przestrzeni międzygwiezdnej, od cząsteczek kurzu po swobodnie poruszające się planety i gwiazdy. W 2017 r. odnotowano wykrycie pierwszego obiektu międzygwiezdnego Oumuamua, o wielkości rzędu 100 metrów. Teraz, po raz pierwszy okazało się możliwe skalibrowanie strumienia obiektów międzygwiezdnych. Za pomocą tej kalibracji można obliczyć ilość materiału międzygwiezdnego zebranego na powierzchni Księżyca w jego historii. Nagromadzenie materii międzygwiezdnej można również obserwować w czasie rzeczywistym.

Jeśli część obiektów spadających na Księżyc niesie ze sobą elementy składowe życia pozaziemskiego, można byłoby wyodrębnić te biomarkery, analizując próbki powierzchni. Skały księżycowe dostarczone na Ziemię przez misję Apollo były prawdopodobnie skażone przez życie na naszej planecie i nie stanowią mocnych argumentów. Identyfikacja biomarkerów poinformowałaby nas o naturze życia pozaziemskiego. Podstawowym pytaniem jest to, czy odległe życie przypomina struktury biochemiczne, które występują Ziemi. Podobieństwa mogą sugerować, że istnieje unikalna ścieżka chemiczna dla życia wszędzie lub że życie zostało przeniesione pomiędzy systemami. Tak czy inaczej, badania księżycowe skracają potrzebę wysyłania statków kosmicznych na bardzo długie misje, aby odwiedzić inne układy.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Dlaczego tak trudno jest wylądować na Księżycu?