WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Niezwykle wyglądający Księżyc. Zobaczcie nietypową perspektywę

Niezwykle wyglądający Księżyc. Zobaczcie nietypową perspektywę

Australian Square Kilometre Array Pathfinder, radioteleskop znajdujący się na pustyni pokrywającej zachodnią Australię, zapewnił nam nietypowy wgląd w naszego naturalnego satelitę.

Oczywistym jest, że gołym okiem nie jesteśmy w stanie zaobserwować fal radiowych. Sam Księżyc jest również niezbyt efektywny w ich emitowaniu, ponieważ odbija zaledwie ok. 6 procent fal, które do niego docierają. Większość z nich jest pochłaniana i ponownie emitowana w postaci promieniowania odpowiadającego temperaturze Srebrnego Globu.

Czytaj też: NASA kupi księżycowe skały. I to już za dolara
Czytaj też: Chińska sonda Chang’e 5 dotarła na Księżyc. Zobaczcie nagrany film
Czytaj też: Na Księżycu odbędzie się kosmiczny wyścig. I to już wkrótce

Teleskop ASKAP jest w tym względzie szczególny, ponieważ jest w stanie wykrywać polaryzację odbitych fal radiowych. Kiedy odbijają się one od powierzchni, zmieniają orientację. Kąt polaryzacji będzie więc zależny od kąta, pod jakim odbijają się fale radiowe w stosunku do obserwatora.

Księżyc uchwycony przez teleskop ASKAP wygląda naprawdę nietypowo

Kolory użyte do przedstawienia orientacji tej polaryzacji nie przypominają niczego, co do tej pory widzieliśmy w związku z Księżycem. Warto podkreślić, że przeciwległe strony naszego naturalnego satelity mają takie same kolory, wyznaczające jego krawędzie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News