Reklama
aplikuj.pl

Jak powstały księżyce Marsa? Zaskakujące informacje nt. Fobosa i Deimosa

Wygląda na to, że księżyce Marsa, Fobos i Deimos stanowią odłamki znacznie większego naturalnego satelity Czerwonej Planety.

W okresie od 1 do 2,7 mld lat temu doszło jednak do poważnej kolizji między większym księżycem a przelatującą skałą. W efekcie obiekt ten rozpadł się, dając początek istnieniu Fobosa i Deimosa.

Czytaj też: Zobaczcie wideo z Marsa ukazujące tę planetę w 360 stopniach
Czytaj też: Największy krater księżycowy stanowi rozwiązanie jednej z zagadek
Czytaj też: Mikroorganizmy przetrwały w warunkach przypominających marsjańskie. Co to oznacza dla ludzi?

Za badaniami stoją astronomowie z ETH Zurich, którzy wykorzystali dane zebrane przez lądownik InSight znajdujący się na Marsie. W oparciu o te informacje przeprowadzili symulacje, z których wynika, iż w przeszłości Fobos i Deimos znajdowały się w tym samym punkcie, sugerując, że stanowiły jeden obiekt.

Księżyce Marsa mogły dawniej stanowić jeden, znacznie większy obiekt

Fobos jest większy, ma nieco ponad 22 kilometry średnicy, podczas gdy Deimos ma średnicę wynoszącą zaledwie 12 kilometrów. Pierwszy z księżyców znajduje się bliżej Marsa niż drugi. Co ciekawe, Srebrny Glob jest 155 razy większy od Fobosa i aż 288-krotnie większy od Deimosa.

Czytaj też: Naukowcy prawdopodobnie wiedzą, w jaki sposób powstały rowki na Fobosie
Czytaj też: To w tym miejscu łazik Perseverance będzie szukał marsjańskiego życia
Czytaj też: Co o Marsie może nam powiedzieć jego księżyc, Fobos?

Wygląda na to, że przodek Fobosa i Deimosa prawdopodobnie znajdował się na podobnej orbicie co ten drugi obecnie. Jeśli chodzi o przyszłość, to naukowcy sądzą, iż Fobos w ciągu 40 milionów lat zbliży się do Marsa na tyle, by znaleźć się na kursie kolizyjnym z tą planetą. Z kolei Deimos może pewnego dnia opuścić orbitę Czerwonej Planety.