Reklama
aplikuj.pl

To w tym miejscu łazik Perseverance będzie szukał marsjańskiego życia

czerwona planeta

Krater Jezero, który znajduje się w regionie Marsa zwanym Isidis Planitia, będzie stanowił miejsce działań łazika Perseverance. Naukowcy sądzą, że zagłębienie o średnicy 1200 kilometrów powstało ok. 4 mld lat temu.

Naukowcy wybrali właśnie krater Jezero, ponieważ wszystko wskazuje na to, że dawniej był on wypełniony wodą. Ta, jak dobrze wiemy, jest jednym z podstawowych elementów wspierających narodziny i przetrwanie życia. Nawet jeśli teraz Czerwona Planeta jest zupełnie martwa, to być może w przeszłości sytuacja była inna.

Czytaj też: Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Al Amal robi ogromne wrażenie
Czytaj też: 10 największych wyzwań dla nauki 2021
Czytaj też: Kolejna sonda na orbicie Marsa. Tianwen-1 wykonała zadanie

Profesor Caroline Smith twierdzi, że instrumenty i kamery, w które jest wyposażony łazik dostarczają odpowiednich narzędzi do badania tamtejszych skał. Np. SuperCam użyje laserów i spektrometrów do wyszukania chemicznych biosygnatur świadczących o występowaniu potencjalnego życia na Marsie.

Łazik Perseverance będzie szukał dowodów na występowanie życia na Marsie

Do tej pory NASA z powodzeniem dostarczyła na Czerwoną Planetę cztery łaziki: Sojourner, Spirit, Opportunity oraz Curiosity. Tylko ten ostatni, który wylądował na Marsie w 2012 roku, nadal spełnia swoje zadanie. Z kolei Perseverance, posiadający konstrukcję podobną do Curiosity, ma być jego lepszą wersją.

Czytaj też: 7 ciekawostek o łaziku Perseverance
Czytaj też: Co o Marsie może nam powiedzieć jego księżyc, Fobos?
Czytaj też: Trzy ziemskie misje dotrą na Marsa

Łazik powinien również wydobyć próbki marsjańskiego podłoża, które zostaną następnie dostarczone do orbitera, by ostatecznie trafiły na Ziemię. Powinno to nastąpić za ok. 10 lat. NASA współpracuje na tym polu z Europejską Agencją Kosmiczną, a jeśli misja się powiedzie, to będzie to historyczne osiągnięcie.