WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Księżyce Neptuna trwają w dzikim „tańcu unikania”

Księżyce Neptuna trwają w dzikim „tańcu unikania”

Wszechświat jest pełen dziwactw, ale to, co wyczyniają dwa księżyce Neptuna można z pewnością uznać za jedne z największych.

Eksperci od dynamiki orbity nazywają to „tańcem unikania” wykonywanym przez małe księżyce Naiad i Thalassa. Oba są istnymi partnerami, krążącymi w odległości zaledwie 1850 kilometrów od siebie, ale nigdy się do siebie nie zbliżają. Orbita Naiada jest pochylona i idealnie zsynchronizowana przez co za każdym razem, gdy mija wolniej poruszającą się Thalassę, jest od niej oddalony o 3540 kilometrów.

W tej wieczystej choreografii Naiad wiruje wokół lodowego giganta co siedem godzin, podczas gdy Thalassie na zewnętrznym torze zajmuje to siedem i pół godziny. Obserwator siedzący na Thalassie widziałby Naiada na orbicie, która przecina nieboskłon w dzikim, zygzakowatym wzorze, wyłaniając się dwa razy z lewej i dwa razy z prawej strony.

Naukowcy twierdzą, że chociaż taniec może wydawać się dziwny, to pozwala księżycom na utrzymanie stabilnych orbit. utrzymuje stabilne orbity. Jak wspomina Marina Brozović, ekspert ds. Dynamiki układu słonecznego w Jet Propulsion Laboratory i główny autor badania nad Naiadem i Thalassią:

Ten powtarzający się wzorzec nazywamy rezonansem. Istnieje wiele różnych rodzajów „tańców ”, którymi mogą podążać planety, księżyce i planetoidy, ale tego nigdy wcześniej nie widziano.

Naiad i Thalassa są tak naprawdę niewielkimi księżycami Neptuna i zaskakują nie tylko obwodem rzędu 100 kilometrów, ale też kształtem (ponoć podobnym do dwusylabowych cukierków).

Brozović i jej koledzy odkryli niezwykły wzór orbity za pomocą analizy obserwacji wykonanej przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Praca ta stanowi także pierwszą wskazówkę dotyczącą wewnętrznego składu wewnętrznych księżyców Neptuna. Naukowcy wykorzystali te obserwacje do obliczenia ich masy, a tym samym ich gęstości.

ŹRÓDŁO: Phys