Wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się: holenderscy i tureccy naukowcy, którzy ustalili, który kraj ma najbrzydsze pieniądze, włoski naukowiec, który zachęca do spożywania pizzy ze względu na korzyści zdrowotne, oraz irański inżynier, który uzyskał patent na maszynę do zmiany pieluch.
Nagrody na 29. dorocznej ceremonii na Uniwersytecie Harvarda zostały wręczone przez prawdziwych laureatów Nagrody Nobla, a zgodnie z tradycją odbyła się również światowa premiera mini-opery zatytułowanej „Creatures of Habit”. Zwycięzcy otrzymali 10 bilionów dolarów Zimbabwe, które są praktycznie bezwartościowe. Każdy z laureatów otrzymał jedną minutę na wygłoszenie przemówienia, które po określonym czasie przerywała im znudzona, ośmioletnia dziewczynka.
Czytaj też: Naukowiec okradziona z nagrody Nobla otrzymała po ponad 40 lat odszkodowanie
W ramach jednego z badań stwierdzono, że trzy rodzaje bakterii odpornych na leki przylegają najchętniej do rumuńskich pieniędzy. Porównano je z kilkoma innymi walutami międzynarodowymi, w tym euro, dolarami amerykańskimi i kanadyjskimi oraz rupiami indyjskimi. Naukowcy stwierdzili, że rumuńskie banknoty zawierają włókno polimerowe, które zniechęca do podrabiania i poprawia trwałość, ale jednocześnie umożliwia wzrost i przenoszenie patogenów odpornych na leki.
Silvano Gallus zdobył tzw. Ig Nobla za badania, które wykazały, że pizza jest dobra dla zdrowia. Zauważył, że wiele składników pizzy jest związanych z dietą śródziemnomorską, która ma znane korzyści zdrowotne. Inni nagrodzeni dzięki swoim badaniom doszli do wniosku, że szkolenie przyszłych chirurgów powinno odbywać się z wykorzystaniem metody stosowanej do szkolenia… psów.
[Źródło: phys.org]
Czytaj też: Wiemy kto otrzyma nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny