WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kto wierzy w teorie spiskowe?

Naukowcy z ANU zagłębili się w świat teorii spiskowych. W ten sposób zauważyli, że większość osób, które wierzą w tego typu teorie jest całkiem normalnymi ludźmi.

W ramach badania jego autorzy przejrzeli ponad dwa miliardy komentarzy zamieszczonych w serwisie Reddit – znajdowały się one w dziale poświęconym teoriom spiskowym. R/conspiracy obejmuje wiele różnych tematów, od UFO i zamachów na WTC, po polityczne teorie spiskowe, takie jak “pizzagate”, które wyszły na jaw podczas kampanii wyborczej w USA w 2016 roku.

Okazało się, że wiele osób wierzących w założenia teorii spiskowych to całkiem zwyczajni obywatele. Daleko im od odludków przesiadujących w piwnicach i wyposażonych w aluminiowe czapki. Wiąże się to z popularyzacją internetu oraz forów internetowych, do których niemal każdy może mieć dostęp. Znajdująca się na nich wiedza jest powszechna i ma szerokie grono odbiorców.

Co ciekawe, autorzy badania zwracają uwagę na fakt, że aktualne wydarzenia często wpływają na ilość powstających teorii spiskowych. Dotyczy to m.in. ich popularyzacji w okresie, kiedy o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych ubiegał się Donald Trump. Poza tym, naukowcy zauważyli, iż wiele osób rozpoczęło przygodę z Redditem od bardziej „przyziemnych działów”. Dopiero po pewnym czasie owi użytkownicy trafiali na fora poświęcone teoriom spiskowych. Jedną z zaobserwowanych zależności jest zainteresowanie polityką wśród fanów spisków.

ŹRÓDŁO: phys.org