Reklama

Które psy są bardziej strachliwe: miejskie czy wiejskie?

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach dokonali analizy danych dotyczących niemal 6000 psów, aby przekonać się, które z nich są bardziej skłonne do pewnych zachowań.

Problemy behawioralne pojawiające się u dorosłych osobników często są efektem braku socjalizacji na etapie szczenięcym. Jednym z nieznanych do tej pory czynników warunkujących wystąpienie tych trudności okazało się środowisko życia. Wychodzi bowiem na to, że psy wychowane na wsi są mniej strachliwe od tych, które zamieszkiwały miasta.

Co ciekawe, podobne wnioski można wysunąć… w odniesieniu do ludzi. Specjaliści odnotowują większy odsetek problemów psychicznych u osób zamieszkujących obszary miejskie. Poza tym autorzy badania zaobserwowali, że im bardziej strachliwe są psy, tym rzadziej ich właściciele angażują je w różnorakie aktywności. Kwestią sporną pozostaje, czy ta zależność jest przyczyną czy efektem psiego nastawienia.

Czytaj też: Pies jest lepszy od kota. Zwłaszcza kiedy z nim dorastacie

Interesujący jest fakt, iż pewne rasy są bardziej odważne od pozostałych. Tym sposobem owczarki szetlandzkie czy hiszpańskie psy wodne okazują się, przynajmniej w teorii, zupełnym przeciwieństwem terierów pszenicznych, które można uznać za jedne z odważniejszych czworonogów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News