Reklama
aplikuj.pl

Kuloodporna metalowa pianka szansą na lżejsze pojazdy wojskowe

Kuloodporna metalowa pianka szansą na lżejsze pojazdy wojskowe
Kuloodporna metalowa pianka szansą na lżejsze pojazdy wojskowe

Inżynierowie od lat zmagają się z tworzeniem możliwie najlżejszych, ale jednocześnie najwytrzymalszych materiałów. Jedną z najlepszych baz na takie eksperymenty jest pianka, która dla naukowców z uniwersytetu Północnej Karoliny okazała się strzałem w dziesiątkę. Zespół, który w 2015 roku zasłynął z nowego rodzaju ekranowania, opracował tym razem zupełnie nowy typ kuloodpornego materiału. 

Czytaj też: Wiecie co łączy czołg, smartfony i nowe karabiny USA?

Jego najważniejszym elementem jest tzw. kompozytowa pianka metalowa (CMF). Ją produkuje się np. przez przepuszczanie gazu przez roztopiony metal w celu wytworzenia pienistej mieszaniny, którą można schłodzić, tworząc lekką matrycę, a następnie osadzić ją w pustych, stalowych kulkach. Rezultatem jest materiał znacznie lżejszy niż konwencjonalne metale, ale o porównywalnej wytrzymałości. Te kuleczki w najnowszym projekcie upchnięto pomiędzy ceramiczną i aluminiową płytą, aby finalnie poczęstować go ołowiem w testach wytrzymałości.

Użyte pociski sprowadzały się kalibru 0,50 i typu pocisków przeciwpancernych, które zostały wystrzelone w tą metalową piankę z prędkością od 500 do 885 m/s. Materiał był w stanie wchłonąć 72-75 procent energii kinetycznej ze zwyczajnych i 68-78 procent z kul przeciwpancernych. W niektórych testach uderzenia nie pozostawiały żadnych uszczerbków na tylnej (aluminiowej) płycie. Teraz naukowcy chcą zwiększyć przyczepność poszczególnych elementów fenomenalnego pancerza i zmniejszyć jego wagę jeszcze bardziej.

Wszystko po to, aby w przyszłości ten wynalazek trafił do fabryk, które zajmują się wytwarzaniem wojskowych pojazdów opancerzonych. Taka wymiana zmniejszyłaby ich wagę, zwiększając oszczędność paliwa, a na dodatek zachowałaby pierwotną wytrzymałość.

Czytaj też: Odwiedź kokpit myśliwca F-35 w swoim fotelu

Źródło: New Atlas