Kultura Hopewell upadła około 500 roku, a naukowcy nie byli przez długi czas w stanie zrozumieć, co dokładnie stało za tym zjawiskiem. Teraz wydaje się, że winowajcą mogła być kometa, która eksplodowała nad Ameryką Północną.
Proponowany scenariusz nie zakłada, że jej eksplozja doprowadziła do natychmiastowej śmierci przedstawicieli tego ludu. Bardziej prawdopodobna wydaje się natomiast możliwość, iż wybuch wywołał pożary, które utrudniły egzystowanie na okolicznych terenach, przez co około dwustu lat później zostały one opuszczone.
Czytaj też: Szybkie zbliżenie i ucieczka na wiele lat. Kometa 67P oddaliła się od Ziemi
Między 220 a 589 rokiem chińscy astronomowie udokumentowali obecność 69 komet bliskich Ziemi, wliczając w to kometę Haleya. We współczesnych czasach znajdowano natomiast archeologiczne dowody na występowanie kosmicznych kolizji, między innymi w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Chinach.
Kultura Hopewell najprawdopodobniej doświadczyła eksplozji komety
Jedno z takich miejsc znajduje się też w Ameryce Północnej, w Hopewell. Wykryto tam zaskakująco wysokie stężenia i różnorodność meteorytów. Wymienia się wśród nich meteoryty żelazne, żelazno-kamienne oraz kamienne. Kenneth Tankersley z Uniwersytetu Cincinnati i jego współpracownicy wykorzystali datowanie radiowęglowe do oszacowania, kiedy mogło dojść do eksplozji stojącej za tą wysoką koncentracją. Naukowcy doszli do wniosku, że miała on miejsce pomiędzy 252 a 383 rokiem.
Czytaj też: Chińczycy grzebali wojowników żywcem. Archeolodzy natrafili na niezwykły rytuał
Artykuł w tej sprawie jest dostępny na łamach Scientific Reports i sugeruje, że autorzy badań natrafili też na warstwę węgla drzewnego. Jego obecność pozwala sądzić, że w okolicy doszło do silnych pożarów. To właśnie one mogły stać za kryzysem, jaki objął Hopewell. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że przedstawiciele tego ludu zbierali okoliczne meteoryty i wytwarzali z nich między innymi biżuterię oraz instrumenty muzyczne. Pozwala to sądzić, że katastrofa nie nastąpiła od razu. Szczególnie interesująco brzmią lokalne legendy, które były przekazywane przez liczne ludy, takie jak Algonkinowie, Irokianowie czy Ottawowie. U każdego z tych plemion pojawiały się przypowieści mogące nawiązywać do eksplozji wspomnianej komety.