Chińskie władze poinformowały o uruchomieniu laboratorium Tiandu, którego celem mają być badania skupiające się na eksploracji głębokiej przestrzeni kosmicznej. Tamtejsza agencja kosmiczna, czyli CNSA zapowiedziała, że zamierza udzielać placówce wsparcia.
Jeśli chodzi o pola, na jakich mają działać pracownicy laboratorium, to mówi się przede wszystkim o planowanych misjach księżycowych, chińskim programie eksploracji planet, tworzeniu Międzynarodowej Księżycowej Stacji Badawczej oraz projektowaniu systemu mającego na celu ochronę przed asteroidami.
Czytaj też: Elon Musk nie boi się Chin i Rosji. Zniszczą Starlinki? SpaceX dośle kolejne
Wu Weiren, główny projektant chińskiego programu księżycowego, podkreśla, że działalność nowego laboratorium ma mieć międzynarodowy charakter. Innymi słowy, będzie ono nastawione na współpracę między krajami. Oficjalnymi założycielami Tiandu są CNSA, władze prowincji Anhui oraz Chiński Uniwersytet Nauki i Technologii. Niedawno otwarta placówka znajduje się właśnie w Anhui, lecz w planach jest też otwarcie kolejnej, zlokalizowanej w Pekinie.
Jak na razie laboratorium Tiandu składa się z jednej placówki, ale w planach jest uruchomienie drugiej
Poczynania Chińczyków w zakresie eksploracji kosmosu z pewnością nie mogą być pomijane. Państwo Środka coraz śmielej zaznacza swoją obecność, o czym świadczą zarówno dotychczasowe dokonania, jak i dalsze plany. Przypominamy, że chińskie instrumenty znalazły się już między innymi na powierzchni Marsa oraz w obrębie niewidocznej strony Księżyca. Poza tym Chińczycy budują też stację kosmiczną, która orbituje wokół Ziemi.
Czytaj też: Pierwszy Long March 6A wystrzelony. To najnowsza rakieta Chin
W kontekście kolejnych planów możemy natomiast mówić o misjach księżycowych z serii Chang’e. Ta z numerem sześć ma się skupiać na zebraniu próbek, podczas gdy Chang’e 7 będzie skierowana na południowy biegun Srebrnego Globu. Chang’e 8 skoncentruje się na miejscowym wykorzystaniu tamtejszych zasobów oraz testowaniu technologii takich jak druk 3D.