Reklama
aplikuj.pl

Pierwszy Long March 6A wystrzelony. To najnowsza rakieta Chin

Pierwszy Long March 6A, Long March 6A

29 marca miało miejsce pierwsze wystrzelenie chińskiej rakiety nośnej Long March 6A, któremu towarzyszyło wzniesienie na orbitę dwóch satelitów. Long March 6A jest przykładem dwustopniowej rakiety z doczepionymi czterema wspomagającymi bocznymi silnikami na paliwo stałe.

Chińska rakieta Long March 6A może wnosić nawet cztery tony ładunku na wysokość 692 km

Mierząca całe 50 metrów rakieta Long March 6A po wystrzeleniu z Centrum Startowego Satelitów w Taiyuan wyniosła oba satelity na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO), zaliczając przy okazji swój pierwszy lot orbitalny. Mowa o satelicie Tiankun-2 do wykrywania środowiska kosmicznego oraz Pujiang-2 do „naukowych badań eksperymentalnych, spisu gruntów i zasobów oraz innych zadań”.

Czytaj też: Turecka firma opracowała naddźwiękowego drona w formie ćwiczebnego celu powietrznego

To udane wystrzelenie Long March 6A jest o tyle ważne, że oznaczało również misją inauguracyjną dla nowego obiektu startowego zbudowanego specjalnie dla tego rodzaju rakiet w Taiyuan na północy Chin. Nowy kompleks został zaprojektowany w celu skrócenia przygotowań do startu do około 14 dni dzięki zastosowaniu zautomatyzowanych procesów tankowania.