Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie wideo ukazujące lądowanie na Marsie. Oto łazik Perseverance w akcji

mars

W czwartkowy wieczór na powierzchni Czerwonej Planety wylądował łazik Perseverance, który dotarł na Marsa po ponad 6 miesiącach lotu. Teraz NASA postanowiła pokazać, jak wyglądało to lądowanie.

Amerykańska agencja planuje wykorzystywać Perseverance przez niemal dwa lata. NASA wydała na zaprojektowanie misji oraz budowę łazika około 2,4 miliarda dolarów. Kolejnych 300 milionów dolarów ma pochłonąć obsługa urządzenia i lądowanie na powierzchni Marsa. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądał ten ostatni element.

Czytaj też: Mikroorganizmy przetrwały w warunkach przypominających marsjańskie. Co to oznacza dla ludzi?
Czytaj też: Łazik Perseverance: z misją na Marsa. Jak planowano jedną z najważniejszych misji kosmicznych XXI wieku?
Czytaj też: To w tym miejscu łazik Perseverance będzie szukał marsjańskiego życia

Łazik Perseverance waży około jednej tony i ma 3 metry długości, 2,7 metra szerokości oraz nieco ponad 2 metry wysokości. Posiada zrobotyzowane ramię, które ma zasięg wynoszący ok. dwóch metrów, a na jego końcu znajduje się m.in. kamera i wiertło.

Lądowanie na Marsie przeprowadzone przez łazik Perseverance obyło się bez komplikacji

Perseverance jest napędzany energią jądrową, a w skład całego zestawu wchodzi też helikopter Ingenuity. Niedawno wykonał on swoje pierwsze połączenie z Ziemią, a w przyszłości miałby posłużyć m.in. do badania marsjańskiej atmosfery oraz posłużyć za zwiadowcę na rzecz łazika.