Reklama
aplikuj.pl

Polacy pokochali laptopy gamingowe. Spytaliśmy eksperta Acer dlaczego

Akcja partnerska

Sprzęt do grania? Oczywiście komputer stacjonarny z mocną kartą graficzną. Ten stereotyp polskiego gracza to standard, z którym spotykamy się od wielu lat. Nawet pomimo tego, że w ostatnim czasie wiele osób sięga po konsole. Tymczasem dane jasno pokazują, że z roku na rok rośnie popularność grania na laptopach. I nie chodzi tu wcale o niewinne układanie pasjansa, a przeniesienie całej wirtualnej zabawy do komputera przenośnego.

Aby zrozumieć fenomen laptopów gamingowych, poprosiliśmy o wypowiedź eksperta. Kilka pytań na ten temat zadaliśmy Karolowi Szudzikowi, który jest menadżerem produktu w firmie Acer.

Jak szybko rośnie rynek laptopów gamingowych w Polsce?

Karol Szudzik, produkt manager w Acer Polska: Według naszych szacunków w 2019 roku polscy gracze kupili ponad 220 tysięcy laptopów gamingowych. To wysoki wynik, jeśli porównamy go z tym w 2018 roku, ponieważ oznacza wzrost aż o 30%. W ostatnim kwartale 2019 roku Acer był producentem co czwartego notebooka gamingowego kupowanego w Polsce, dzięki czemu zostaliśmy liderem rynku.

Za co Polacy polubili laptopy gamingowe?

Niewątpliwie olbrzymie znaczenie ma połączenie rosnącej wydajności urządzeń ze spadającymi cenami, zwłaszcza w segmencie entry-level. W tej chwili budżet 3000zł pozwala na zakup sprzętu, który poradzi sobie z najpopularniejszymi tytułami, takimi jak Counter Strike: Global Offensive, League of Legends, czy Rainbow Six. Oczywiście zagramy na nim też w najnowsze tytuły, jednak trzeba pamiętać, że gra w jakości high i ultra będzie potrzebowała mocniejszego sprzętu. 

Jakie cechy powinien spełniać laptop dla gracza? 

Najważniejszą cechą jest wydajność karty graficznej. Segment laptopów dla gracza otwierają obecnie karty NVIDIA GeForce GTX 1050 oraz AMD Radeon RX 560. To podstawowy poziom.

Na drugim miejscu postawiłbym odpowiednio wydajny procesor Intel Core i5 albo AMD Ryzen 5 – oba w wersji pełnonapięciowej dla segmentu entry-level. Natomiast dla mocniejszych maszyn zdecydowanie rekomendowałbym Intel Core i7/AMD Ryzen 7. Pamięć RAM w laptopach dla graczy to minimum 8 GB, a optymalnie 16 GB. Do tego szybki dysk SSD PCIe NVMe o pojemności minimum 512 GB. Nie możemy również zapomnieć o tym, aby poza „silnikiem” sprzęt miał inne parametry – np. matrycę LCD o odpowiednim odświeżaniu. W tej chwili sprzęt oferowany przez markę Acer może być wyposażony nawet w ekran o odświeżaniu 300 Hz.

Bardzo ważną cechą jest także odpowiednio rozbudowany układ chłodzenia przystosowany do mocnych podzespołów, tak żebyśmy mogli liczyć na nasz sprzęt także w czasie dłuższych sesji. Dla przykładu – w laptopach z serii Predator zastosowano autorski system chłodzenia AeroBlade 3D.

Od czasu do czasu docierają do nas komentarze o tym, że laptopy gamingowe charakteryzują się relatywnie krótkim czasem pracy na baterii. W zdecydowanej większości przypadków gramy na sprzęcie podłączonym do zasilania, więc bateria nie jest problemem. Kupiliśmy sportowy sprzęt, a trzymając się motoryzacyjnego porównania – sportowe samochody podczas wyścigu spalają więcej, niż pojazd zwykłego „Kowalskiego”.

Wybierając notebooka gamingowego dla siebie, kierujemy się również jego wyglądem. Po raz kolejny odwołam się do motoryzacji – sportowe samochody cechują bardziej agresywne linie nadwozia i podobnie jest w przypadku gamingu. Nazwa Predator mówi sama za siebie. Jednak dla osób, które nie chcą nadmiernie „krzykliwego” sprzętu przygotowaliśmy modele z serii Triton, które są bardziej dyskretne.

Dlaczego wolimy grać na laptopie niż komputerze stacjonarnym lub konsoli?

Przede wszystkim chcemy grać wszędzie. Konsola oraz komputer stacjonarny mają ograniczoną mobilność i zabieranie ze sobą samej jednostki może być kłopotliwe. Do tego musimy znaleźć telewizor, czy też monitor, który pozwoli nam grać. W przypadku konsoli, która najczęściej podłączona jest do telewizora, nasze sesje gamingowe mogą po prostu przeszkadzać domownikom, którzy w tym czasie chcieliby obejrzeć swój ulubiony program. Notebook gamingowy nie potrzebuje aż tak dużo przestrzeni. Możemy grać przy kuchennym stole, biurku, a nawet przemieszczając się samochodem, autobusem, czy pociągiem.

Dlaczego przeciętny gracz miałby wybrać laptop gamingowy?

Spadające ceny sprzętu sprawiły, że w tej chwili różnica pomiędzy ceną typowego notebooka, który pozwoli nam na bezproblemową pracę i korzystanie z multimediów, a kosztem zakupu sprzętu gamingowego, nie jest już duża. Laptop gamingowy jest bardziej uniwersalny i może wypełnić więcej wymagań.

W Acer zauważyliśmy, że ze sprzętu gamingowego korzystają też twórcy. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom stworzyliśmy dedykowaną linię ConceptD, która łączy w sobie wydajność sprzętu gamingowego, ale też świetny ekran i atrakcyjny design.

Jaka jest średnia cena laptopów gamingowych w Polsce?

W ostatnim czasie średnia cena takiego sprzętu wynosi około 3800 zł. Jednak z naszych ustaleń wynika, że w okresie świątecznym największy udział w sprzedaży miały notebooki w cenie około 3000 zł.

Czy laptopy są w stanie zapewnić takie same wrażenie dźwiękowe i wizualne jak komputer stacjonarny?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza jeśli mówimy o najpopularniejszych grach multiplayer. Laptopy z serii Predator osiągają wysokie wyniki podczas testów gier, a rezultaty benchmarków są łatwe do sprawdzenia.

Jeśli chodzi o dźwięk, to notebooki dla gracza zostały wyposażone w karty dźwiękowe oraz oprogramowanie, które zadowoli graczy. W Acer korzystamy z technologii DTS: X Ultra.

Jak poradzono sobie z throttlingiem w laptopach?

Kluczowe jest właściwe zaprojektowanie układu chłodzenia, składającego się z ciepłowodów, wentylatorów oraz kanałów do wymiany powietrza. Każdy element jest ważny. Dzięki czwartej generacji wentylatorów AeroBlade 3D, która cechuje się grubością łopatek wynosząca tylko 0.1 mm, uzyskujemy prawie o połowę większy przepływ powietrza, w stosunku do standardowego wentylatora.

Czy laptopa gamingowego można w przyszłości rozbudować?

W praktyce rozbudowa jest możliwa w zakresie pamięci RAM oraz dysków. Na rynku w przeszłości pojawiały się modele, które umożliwiały wymianę karty graficznej, ale raczej były to ciekawostki, a nie standard, który się przyjął. 

W jaki sposób konkurencja na rynku laptopów dla graczy wpływa na rozwój segmentu?

Jest to wpływ dwutorowy. Z jednej strony trwa nieustający „wyścig zbrojeń” – sprzęt staje się wydajniejszy, lżejszy, bardziej mobilny i coraz bardziej atrakcyjny wizualnie. Z drugiej strony następuje spory spadek cen. To wszystko przekłada się na większą dostępność oraz coraz bardziej zróżnicowaną ofertę dla graczy. 

Czy do laptopa gamingowego trzeba dokupić jakieś dodatkowe akcesoria, czy jest to sprzęt kompletny?

Teoretycznie laptop gamingowy jest od razu gotowy do gry. Uważam jednak, że w praktyce dwa akcesoria są niezbędne.

Pierwsze to mysz gamingowa. Sam korzystam z Predator Cestus 510, czyli myszy wyposażonej w odpowiednią liczbę przycisków oraz ciężarki pozwalające dopasować jej wagę. Poza tym posiada kilka ustawień czułości, dzięki czemu możemy jak najlepiej dopasować sprzęt do naszych potrzeb.

Ważne są też słuchawki – dźwięk bywa jednym z najbardziej niedocenianych elementów rozgrywki. Jednak odpowiednie słuchawki w połączeniu z DTS: X Ultra mogą nam zapewnić przewagę w grze. Pozwalają bowiem usłyszeć przeciwnika nadchodzącego z konkretnego kierunku. Tutaj mogę zdecydowanie polecić model Predator Galea 350, z którego korzystam.

Jakie są prognozy dotyczące przyszłości rynku laptopów
gamingowych?

W krótkim okresie wpływ na dostawy oraz wprowadzanie nowych konstrukcji na rynek na pewno będzie miała aktualna sytuacja związana z koronawirusem. Jednak długoterminowa prognoza jest optymistyczna. Gry stały się częścią globalnego przemysłu rozrywkowego. Rozwój tej branży jest pewny. To pociągnie za sobą potrzebę dostarczania na rynek coraz mocniejszego sprzętu. Przy tendencji spadkowej dla całości rynku notebooków, segment gamingowy rozwija się bardzo dynamicznie i na pewno w najbliższym czasie ten trend się utrzyma. Zagadką pozostaje jedynie skala wzrostu. Utrzymanie tempa z zeszłego roku będzie trudne, ale nie jest niemożliwe.

Materiał powstał we współpracy z firmą Acer