Reklama
aplikuj.pl

Napędzany sprzętem BMW latający samochód AirCar zaliczył ważny lot

latający samochód AirCar, lot AirCar, AirCar

Możecie tego nie wiedzieć, ale firma Klein Vision ze swoimi latającymi samochodami AirCar korzysta z układów napędowych BMW. Wspominamy o tym głównie dlatego, że ostatnio napędzany sprzętem BMW AirCar zaliczył swój pierwszy w historii lot międzymiastowy.

Ten wyjątkowy, 35-minutowy lot z lotniska w Nitrze na lotnisko w Bratysławie na Słowacji, odbył się 28 czerwca i jest o tyle ważny, że dotyczy prawdziwie latającego samochodu. Nie jest to wyłącznie wielki dron ze śmigłami, który z samochodem nie ma wiele wspólnego, a rzeczywisty czterokołowiec.

Czytaj też: Ile mocy wyciągnie podwójnie turbodoładowany silnik V8 Godzilla Forda?

AirCar w obecnej formie może przekształcić się z samochodu w samolot w niecałe trzy minuty, jako że jego skrzydła i ogon mogą być rozkładane i chowane. Wciąż jednak potrzebuje pasa startowego, aby oderwać się od ziemi.

Międzymiastowy lot latającego AirCar, który jest napędzany silnikiem BMW już za twórcami

Czytaj też: Premiera Dallara EXP, czyli speedstera w formie zabawki na tor

Istnieją dwa prototypy AirCar – Prototype 1 napędzany silnikiem BMW o mocy 160 koni mechanicznych oraz Prototype 2 już z 300-konnym silnikiem. Ten pierwszy zrealizował ponad 40 godzin lotów testowych pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego i przeleciał już do 2500 metrów, osiągając maksymalną prędkość przelotową 190 km/h. Drugi z kolei dopiero co otrzymał certyfikację samolotu EASA CS-23 z zezwoleniem drogowym M1. Jego prędkość przelotowa sięga 300 km/h, a zasięg 1000 km.