Reklama

Napędzany sprzętem BMW latający samochód AirCar zaliczył ważny lot

latający samochód AirCar, lot AirCar, AirCar

Możecie tego nie wiedzieć, ale firma Klein Vision ze swoimi latającymi samochodami AirCar korzysta z układów napędowych BMW. Wspominamy o tym głównie dlatego, że ostatnio napędzany sprzętem BMW AirCar zaliczył swój pierwszy w historii lot międzymiastowy.

Ten wyjątkowy, 35-minutowy lot z lotniska w Nitrze na lotnisko w Bratysławie na Słowacji, odbył się 28 czerwca i jest o tyle ważny, że dotyczy prawdziwie latającego samochodu. Nie jest to wyłącznie wielki dron ze śmigłami, który z samochodem nie ma wiele wspólnego, a rzeczywisty czterokołowiec.

Czytaj też: Ile mocy wyciągnie podwójnie turbodoładowany silnik V8 Godzilla Forda?

AirCar w obecnej formie może przekształcić się z samochodu w samolot w niecałe trzy minuty, jako że jego skrzydła i ogon mogą być rozkładane i chowane. Wciąż jednak potrzebuje pasa startowego, aby oderwać się od ziemi.

Międzymiastowy lot latającego AirCar, który jest napędzany silnikiem BMW już za twórcami

Czytaj też: Premiera Dallara EXP, czyli speedstera w formie zabawki na tor

Istnieją dwa prototypy AirCar – Prototype 1 napędzany silnikiem BMW o mocy 160 koni mechanicznych oraz Prototype 2 już z 300-konnym silnikiem. Ten pierwszy zrealizował ponad 40 godzin lotów testowych pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego i przeleciał już do 2500 metrów, osiągając maksymalną prędkość przelotową 190 km/h. Drugi z kolei dopiero co otrzymał certyfikację samolotu EASA CS-23 z zezwoleniem drogowym M1. Jego prędkość przelotowa sięga 300 km/h, a zasięg 1000 km.